کمالوندی: ایران درباره 3 مکان محل مناقشه با آژانس همکاری کرده است

گروسی در آستانه شورای حکام از ایران خواست در تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌‌ای مشکوک تهران با این نهاد بین‌المللی همکاری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به سخنان روز گذشته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان‌ اینکه ایران درباره 3 مکان مورد مناقشه با آژانس «همکاری» داشته، گفت: «صرف مشاهده آلودگی در چند مکان را نمی‌توان نشانه‌ای از وجود مواد هسته‌ای اظهارنشده تلقی کرد.»

کمالوندی، سه‌شنبه، 22 شهریور، در جمع خبرنگاران گفت: «بیان وجود خلاء نظارتی و اینکه این خلاء هر روز بزرگ‌تر می‌شود، مبنای حقوقی ندارد، زیرا آنچه امروز انجام نمی‌شود مربوط به توافق 1+5 با جمهوری اسلامی ایران است که در قالب سند برجام تعریف‌ شده است.»

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته در آستانه شورای حکام از ایران خواست در تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌‌ای مشکوک تهران، با این نهاد بین‌المللی همکاری کند.

گروسی تاکید کرد که اطلاعات کافی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران در دسترس آژانس قرار نگرفته است. او افزود که آژانس انرژی اتمی مستقل از مذاکرات هسته‌ای عمل می‌کند.

او همچنان گفت که طی ماه‌های گذشته خلاء اطلاعات آژانس بیشتر و شرایط سخت‌تر شده است و از ایران خواست شفاف عمل کند و دسترسی‌های لازم برای نظارت را به آژانس بدهد.

کمالوندی، آژانس را درباره منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های مخفی به تاثیر پذیرفتن از «اسناد ساختگی» اسرائیل متهم و خاطرنشان کرد: «این نوع قضاوت برخلاف اصل بی‌طرفی و حرفه‌ای‌گری است.»

پیشتر آژانس در گزارشی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی همچنان پاسخ‌های معتبری در رابطه با منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در سه سایت‌ هسته‌ای اعلام نشده، ارائه نکرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران سخنان مدیرکل آژانس را «ریشه در اهداف و مقاصد مغرضانه سیاسی» عنوان کرد و به طرف‌های مذاکراتی ایران توصیه کرد که «از این گونه برخوردها که تاکنون هم این شیوه هیچ نتیجه‌ای را عاید آن‌ها نکرده است، دوری بجویند.»

پاسخ‌های غیر سازنده ایران

در همین رابطه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه گفت که پاسخ‌های ایران به پیشنهاد اروپا برای احیای برجام «غیرسازنده» است.

بلینکن تاکید کرد: «پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا احتمال توافق برای احیای برجام در کوتاه مدت را نامحتمل کرده است.»

پیشتر کاخ سفید از آمادگی دولت بایدن برای هر دو سناریو موفقیت یا شکست مذاکرات اتمی خبر داده بود.

همزمان، محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین هم تصریح کرد که «به‌رغم فشارهای وارد شده به دولت آمریکا همچنان به توافق نزدیک هستیم.»

مرندی تاکید کرد که «جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا باید تصمیماتی برای حل مسائل موجود بر سر راه رسیدن به توافق هسته‌ای اتخاذ کند.»

تروئیکای اروپایی، شنبه، 19 شهریور، ضمن ابراز «تردید‌های جدی» درباره تعهد ایران به احیای توافق هسته‌ای سال 2015، هشدار دادند که مواضع ایران امکان دسترسی به توافق برای احیای برجام را تضعیف می‌کند.

کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند درخواست‌های اخیر ایران در مذاکرات احیای توافق برجام، تردید جدی درباره نیت‌ این کشور و میزان پایبندی آن برای دستیابی به توافق را برانگیخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید