موضع‌گیری ایران در واکنش به درگیری‌‌های میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان

ایران هر گونه تغییرات مرزی در منطقه قفقاز جنوبی به‌ویژه در مرزهای دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان و در ارتباط با نخجوان، که بر مسیر ارتباطی و ترانزیتی تهران با ایروان و اروپا تاثیر بگذارد را خلاف منافع و تهدیدی علیه امنیت ملی خود می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایران در واکنش به از سرگرفته شدن درگیری‌های میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ضمن تاکید این‌که امنیت قفقاز برای تهران بسیار حائز اهمیت است و نباید به خطر بیافتد، بر ضرورت حفظ ثبات و امنیت در «مرزهای تاریخی» خود با ارمنستان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم» ابراهیم رئيسی، رئیس جمهوری ایران پیش از ظهر سه‌شنبه 22 شهریور در گفت‌وگوی تلفنی با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان ضمن ابراز نگرانی از تداوم تنش‌ها در منطقه و اشاره به اینکه امنیت در منطقه قفقاز برای کشورش بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: «مرزهای تاریخی ایران و ارمنستان بستر رفاه، همگرایی و امنیت منطقه محسوب می‌شود و تهران مصمم به ادامه همکاری در همه زمینه‌هاست.»

رئیسی همچنین با مطرح کردن ادعای کشورش مبنی بر نفوذ اسرائیل در منطقه، حضور آن را ضد امنیت و تهدیدی علیه کل منطقه از جمله میزبانان آن معرفی کرد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران با بیان اینکه کشورش پیوسته اوضاع و تحولات را در منطقه قفقاز رصد می‌کند، خاطرنشان کرد که «منطقه تحمل جنگ دیگری را ندارد».

او همچنین خطاب به طرف‌های امضا کننده بیانیه آتش‌بس سه‌جانبه، تصریح کرد: «امضا کنندگان بیانیه سه‌جانبه آتش‌بس به مفاد آن پایبند باشند و از هرگونه اقدامی در جهت ایجاد تنش در منطقه دوری کنند».

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان نیز در این تماس تلفنی با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت تحولات در منطقه قفقاز، نقش ایران را در قبال تنش‌ها و بحران‌های این منطقه «سازنده» و «تاثیرگذار» دانست.

در همین راستا وزارت امور خارجه ایران نیز با ابراز نگرانی از تشدید تنش و درگیری‌های مرزی میان جمهوری‌ آذربایجان و ارمنستان، خواستار خویشتنداری و حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات دو کشور، طبق موازین حقوق بین‌الملل شد.

به گزارش رسانه‌های ایران، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه این کشور همچنین تاکید کرد که «هرگونه تغییرات در مرز‌های دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان از جانب ایران غیرقابل پذیرش است».

سخنگوی وزارت خارجه ایران بیان کرد که کشورش ضمن این‌که به دقت تحولات مرتبط با این موضوع را زیر‌نظر دارد، رعایت تمامیت ارضی این دو کشور را ضروری دانسته و آمادگی تهران رابرای هرگونه مساعدت در حل و فصل اختلافات میان دو کشور اعلام کرد.

ایران نگران آن است که هر گونه تغییرات مرزی در منطقه قفقاز جنوبی به‌ویژه در مرزهای دو همسایه شمالی این کشور بر آینده مسیر ارتباطی و ترانزیتی آن با ارمنستان و اروپا تاثیر بگذارد و از این رو هر طرحی برای ایجاد کریدور ارتباطی میان نخجوان و خاک جمهوری آذربایجان را خلاف منافع و تهدیدی علیه امنیت ملی خود دانسته و درباره آن حساسیت ویژه نشان می‌دهد.

در تازه‌ترین درگیری‌های نظامی مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که سحرگاه سه‌شنبه 22 شهریور آغاز شده بنا به اعلام مقامات ارمنستان 49 سرباز این کشور کشته شده‌اند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز به وارد آمدن خسارت‌هایی به روستاها و نظامیان این کشور در نتیجه حملات نیروهای ارمنستان اشاره کرد اما تعداد کشته شدگان را ذکر نکرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به تنش‌های نظامی مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان ضمن ابراز نگرانی از دو کشور خواست فوراً این درگیری‌ها را متوقف کنند.

از زمانی که دومین جنگ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ در پاییز 2020 و با استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه میان دو طرف پایان یافت، به‌طور مکرر درگیری‌های مرزی میان دو طرف رخ می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید