بلینکن: پاسخ‌ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا رسیدن به توافق اتمی را نامحتمل می‌کند

وزیر خارجه آمریکا، ایران را به «زیاده‌خواهی» در مذاکرات متهم و خاطرنشان کرد که نمی‌تواند در این زمینه (مذاکرات) جدول زمانی ارائه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت که پاسخ‌های ایران به پیشنهاد اروپا برای احیای برجام «غیرسازنده» است.

بلینکن، شامگاه دوشنبه 21 شهریور در مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک تاکید کرد: «پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا احتمال توافق برای احیای برجام در کوتاه مدت را نامحتمل کرده است.»

پیشتر کاخ سفید از آمادگی دولت بایدن برای هر دو سناریو موفقیت یا شکست مذاکرات اتمی خبر داده بود.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «در مذاکرات به طور جدی خواستار عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بودیم و این هدف اصلی ما از انجام مذاکرات است.»

او با اشاره به بیانیه اخیر تروئیکای اروپایی درباره رفتار غیر سازنده ایران در مذاکرات اتمی، اظهار داشت که ایران یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند آنچه را که برای دستیابی به توافق لازم است، انجام دهد.

بلینکن‌ ایران را به «زیاده‌خواهی» در مذاکرات متهم و خاطرنشان کرد که نمی‌تواند در این زمینه (مذاکرات) جدول زمانی ارائه دهد.

تروئیکای اروپایی شنبه 19 شهریور ضمن ابراز «تردید‌های جدی» خود درباره تعهد ایران به احیای توافق هسته‌ای سال 2015، هشدار دادند که مواضع ایران امکان دسترسی به توافق برای احیای برجام را تضعیف می‌کند.

کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند درخواست‌های اخیر ایران در مذاکرات احیای توافق برجام، تردید جدی درباره نیت‌ این کشور و میزان پایبندی آن برای دستیابی به توافق را برانگیخته است.

از سویی، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی در توییتر خود نوشت که نهایی‌شدن توافق در وین، صرفا به اراده سیاسی طرفین مذاکرات بستگی دارد.

او مدعی شد که پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا مانعی سر راه روند نهایی‌شدن توافق در مذاکرات ایجاد نمی‌کند.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر در کنفرانس خبری مشترک با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو درباره مذاکرات اتمی گفت: «در هفته‌های گذشته توانستیم برخی از شکاف‌ها را پر کنیم.»

او ابراز داشت که «ایران برخی خواسته‌های غیر برجامی‌اش را کنار گذاشت اما پاسخ اخیرش ما را به عقب برگرداند.»

در همین رابطه، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته از ایران خواست در تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌‌ای مشکوک تهران، با این نهاد بین‌المللی همکاری کند.

گروسی تاکید کرد که اطلاعات کافی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران در دسترس آژانس قرار نگرفته است. او افزود که آژانس انرژی اتمی مستقل از مذاکرات هسته‌ای عمل می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا در گزارشی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی همچنان پاسخ‌های معتبری در رابطه با منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در سه سایت‌ هسته‌ای اعلام نشده، ارائه نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید