انتقادات در شبکه‌های اجتماعی علیه تعرض به یک‌ جوان اوتیسمی در تهران

به گفته خانواده فرزاد، بیمارستان فیروزآبادی تهران فرزند اوتیسمی آنها را بدون اطلاع دادن به پلیس در بخش اعصاب و روان به عنوان بیمار مجهول‌الهویه بستری کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار گزارش‌هایی از ربوده شدن «فرزاد»، جوان 21 ساله‌ در طیف اوتیسم و تجاوز به او توسط مردی موتورسوار در تهران، پلیس آگاهی پایتخت ایران موضوع تجاوز به این جوان را رد کرد.

بنا به گزارش سایت «فرارو»، علی ولی‌پور گودرزی، رئیس پلیس آگاهی تهران، سه‌شنبه 22 شهریور گفته است که بحث تجاوز «منتفی» است و «با استعلامی که پلیس از پزشکی قانونی گرفته است، مشخص شده که تجاوزی اتفاق نیفتاده و اگر آثاری روی بدن او دیده می‌شود به علت برخورد به تخت بوده است.»

حساب کاربری کمپین معلولان در ایران شنبه 20 شهریور در رشته توئیتی از ربوده شدن و تجاوز به فرزاد خبر داده بود. در این رشته توئیت که در گفت‌وگو با مادر فرزاد تنظیم شده، مادر او گفته بود که یک موتورسوار که در سطح تهران مسافرکشی می‌کند، «در روز روشن پسرش را ربوده و به او تجاوز کرده است.»

مادر این جوان 21 ساله که در طیف اوتیسم است، گفته بود: «شنبه گذشته همسرم پسرمان فرزاد را به خیابان مولوی برده بود. آنها در راه برگشت موتور مسافربر کرایه می‌کنند. هر دو سوار موتور می‌شوند. موتورسوار به محض پیاده شدن همسرم که برای چند لحظه سرگرم کنترل ساعت تردد اتوبوس بوده فرزاد را می‌رباید و پدر هر چقدر به دنبال موتوری می‌دود به گرد او نمی‌رسد.»

او از جستجوی گسترده برای فرزاد، اطلاع به پلیس و انتشار تصاویر او در فضای مجازی برای یافتن نشانی از پسرش خبر داده و گفته بود که نهایتا روز چهارشنبه، فردی با آن‌ها تماس و گفته که فرزندشان در بیمارستان فیروزآبادی در جنوب تهران است.

با مراجعه خانواده به بیمارستان مشخص شده که فرزند آن‌ها از ناحیه دست‌ها و پاها محکم به تخت بسته شده و از روز یکشنبه، در بخش اعصاب و روان به عنوان بیمار مجهول‌الهویه بستری بوده است.

بنا به گزارش کمپین معلولان، بیمارستان فیروزآبادی، فرزاد را که یکشنبه شب، «لخت مادرزاد و در شرایط بحرانی» در حوالی خیابان آذری تهران به اورژانس تحویل داده شده بوده، بدون اطلاع به پلیس بستری کرده است.

مادر فرزاد همچنین مدعی شده که آثار زخم و التهاب در مقعد فرزندش حکایت از تجاوز موتور سوار به او دارد.

همزمان با بازتاب گسترده این رشته توئیت و تایید آن توسط مدیر انجمن اوتیسم ایران، رئیس پلیس تهران بزرگ از ورود نیروهای خود برای بررسی بیشتر این موضوع خبر داد. حسین رحیمی به رسانه‌های ایران گفته بود: «پرونده این فرد که مبتلا به اوتیسم بوده و مورد آزار قرار گرفته است، بلافاصله پس از گزارش در دستور کار پلیس قرار گرفت و پلیس فتا و پلیس آگاهی به‌ویژه پلیس آگاهی کار خود را برای رسیدگی به این پرونده به‌طور ویژه آغاز کرده‌اند.»

با این‌حال، افکار عمومی ایران، موضوع عدم‌ امنیت افرادی که در طیف اوتیسم قرار دارند و نبود آموزش و اطلاع‌رسانی درباره این افراد را که باید از سوی نهادهای دولتی و عمومی صورت بگیرد، مد نظر قرار داده و نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

برخی نیز به این که فرد موتورسواری که فرزاد را ربوده، هنوز در سطح شهر تهران در رفت و آمد است و ممکن است برای خانواده‌های دیگری نیز نگرانی ایجاد کند، هشدار داده‌اند.

کاربران بسیاری، اقدام غیرانسانی و غیرحرفه‌ای بیمارستان فیروزآبادی برای بستری فردی که در طیف اوتیسم قرار دارد در بخش بیماران اعصاب و روان را مورد انتقاد قرار داده و خواهان رسیدگی قضائی به این موضوع شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید