آتش‌سوزی «عمدی» در میدان نفتی شادگان

مقامات ایرانی اغلب آتش‌سوزی و انفجار در تاسیسات نفتی و پتروشیمی را به حوادث صنعتی مرتبط کرده و به‌ندرت خرابکاری در این صنایع را رسانه‌ای می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قباد ناصری، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون گفت که یکی از چاه‌های میدان نفتی شادگان صبح سه‌شنبه، 22 شهریور، «با دستکاری افراد ناشناس» دچار آتش‌سوزی شد.

ناصری در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اشاره کرد که چاه آسیب‌دیده تحت مدیریت کارکنان شرکت نفت و گاز مارون بوده و تعمیرات آن آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت مارون به بازداشت عاملان، انگیزه آنها و میزان خسارت وارده اشاره نکرد اما گفت که ظرف 24 ساعت آینده میزان خسارت اعلام و چاه به مدار تولید باز خواهد گشت.

میدان شادگان در جنوب شرقی اهواز یک مجتمع تفکیک بوده که روزانه 110 هزار بشکه نفت تولید می‌کند.

مقامات ایرانی اغلب آتش‌سوزی و انفجار در تاسیسات نفتی و پتروشیمی را به حوادث صنعتی مرتبط کرده و به‌ندرت خرابکاری در این صنایع را رسانه‌ای می‌کنند.

در چند سال اخیر حملات سایبری به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در ایران نیز افزایش چشمگیری یافته که اغلب به «اسرائیل» نسبت داده می‌شود.

تاسیسات شرکت پتروپالایش کاوشگران، یکی از سایت‌های مجموعه پتروشیمی منطقه ویژه ماهشهر هم در اواخر ماه مارس سال جاری میلادی دچار انفجار شد که طی آن دو نفر از نیروهای بهره‌برداری این واحد به شدت مصدوم شدند.

شرکت «نفت و گاز پارس» نیز اوایل ژانویه 2022 آتش‌سوزی در سکوی 16 میدان پارس جنوبی را تکذیب کرد و در اطلاعیه‌ای گفت، «صاعقه» به «یک نشتی جزئی گاز» برخورد کرده و 15 میلیون از تولید گاز ایران کاهش یافته است.

رسانه‌های ایران پیش از اطلاعیه شرکت نفت و گاز پارس از وقوع «آتش‌سوزی گسترده» در سکوی 16 پارس جنوبی خبر داده و اعلام کردند این سکو کاملا از مدار تولید خارج شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید