وزارت خارجه ایران: درخواستی مبنی بر تعویق‌ مذاکرات هسته‌ای دریافت نکرده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی احتمال تصویب قطعنامه علیه ایران در نشست جاری شورای حکام آژانس را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران، در اظهاراتی گفت که جمهوری اسلامی «هیچ درخواستی» برای به تعویق انداختن مذاکرات هسته‌ای موسوم به «برجام» تا بعد از انتخابات میا‌ن دوره‌ای آمریکا دریافت نکرده است.

روزنامه «تایمز اسرائیل»، جمعه، 18 شهریور به نقل یکی از مقامات دولت این کشور نوشته بود بعید به‌نظر می‌رسد که تا پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، توافقی میان ایران و قدرت‌های جهانی صورت بگیرد.

کنعانی دوشنبه 21 شهریور، در نشست خبری وزارت خارجه، بیانیه اخیر تروئیکای اروپایی که در آن جمهوری اسلامی مقصر به نتیجه نرسیدن توافق هسته‌ای معرفی شده را «یک موضع نادرست و نسنجیده در یک زمان نادرست» توصیف کرد و گفت که کشورش «آمادگی خود را برای ادامه همکاری با آژانس اعلام کرده و می‌کند.»

تروئیکای اروپایی، شنبه 19 شهریور ضمن ابراز «تردید‌های جدی» درباره تعهد ایران به احیای توافق هسته‌ای سال 2015، هشدار دادند که مواضع ایران امکان دسترسی به توافق برای احیای برجام را تضعیف می‌کند.

کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند درخواست‌های اخیر ایران در مذاکرات احیای توافق برجام، تردید جدی درباره نیت‌ این کشور و میزان پایبندی آن برای دستیابی به توافق را برانگیخته است.

قرار است نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امروز آغاز شود و پرونده ایران یکی از محورهای اصلی این نشست است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی احتمال تصویب قطعنامه علیه ایران در نشست جاری شورای حکام آژانس را رد کرد و گفت: «تا جایی که اطلاع داریم پیش‌نویس قطعنامه‌ای در شورای حکام و آژانس در مورد ایران ارائه نشده است.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا در گزارشی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی همچنان پاسخ‌های معتبری در رابطه با منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در سه سایت‌ هسته‌ای اعلام نشده، ارائه نکرده است.

در حالیکه مذاکرات برای احیای برجام با بن‌بست مواجه شده، ایران خواستار دریافت تضمین برای مختومه‌شدن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک تهران شده است.

بدبینی نسبت به مذاکرات

پیشتر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در یک نشست خبری گفته بود درباره رسیدن به توافق در مذاکرات احیای برجام، بدبین است و از نظر او «شانس رسیدن به یک توافق، کمرنگ است.»

پس از آن جان کربی،‌ سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز در کنفرانس خبری خود گفت: «جو بایدن، رئیس جمهوری به‌وضوح گفته و از دولت خواسته است گزینه‌های دیگری برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را بررسی کنند، چرا که می‌دانیم هیچ مشکلی در خاورمیانه با یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای به آسانی حل نمی‌شود.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم جمعه اعلام کرد ایالات متحده عجله‌ای برای بازگشت به برجام‌ ندارد و توافقی که امنیت ملی آن را تامین نکند، امضا نخواهد کرد.

بلینکن پاسخ اخیر ایران به توافق هسته‌ای را «یک گام به عقب» توصیف و تاکید کرد که واشینگتن به هر قیمتی، حاضر به بازگشت به برجام نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size