گروسی: اطلاعات کافی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران در دسترس آژانس نیست

آژانس اخیرا در گزارشی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی همچنان پاسخ‌های معتبری در رابطه با منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در سه سایت‌ هسته‌ای اعلام نشده، ارائه نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در نشستی خبری از ایران خواست در تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌‌ای مشکوک تهران، با این نهاد بین‌المللی همکاری کند.

گروسی، دوشنبه 20 شهریور، تاکید کرد که اطلاعات کافی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران در دسترس آژانس قرار نگرفته است. او افزود که آژانس انرژی اتمی مستقل از مذاکرات هسته‌ای عمل می‌کند.

او همچنان گفت که طی ماه‌های گذشته خلاء اطلاعات آژانس بیشتر و شرایط سخت‌تر شده است و از ایران خواست شفاف عمل کند و دسترسی‌های لازم برای نظارت را به آژانس بدهد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، از امروز آغاز شد و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

قرار است امروز گروسی گزارش سه ماهه خود را به 35 کشور عضو شورا ارائه کند. از جمله این گزارش‌ها تازه ترین تحولات درخصوص برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا در گزارشی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی همچنان پاسخ‌های معتبری در رابطه با منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در سه سایت‌ هسته‌ای اعلام نشده، ارائه نکرده است.

تروئیکای اروپایی، شنبه 19 شهریور ضمن ابراز «تردید‌های جدی» درباره تعهد ایران به احیای توافق هسته‌ای سال 2015، هشدار دادند که مواضع ایران امکان دسترسی به توافق برای احیای برجام را تضعیف می‌کند.

کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند درخواست‌های اخیر ایران در مذاکرات احیای توافق برجام، تردید جدی درباره نیت‌ این کشور و میزان پایبندی آن برای دستیابی به توافق را برانگیخته است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران، صبح امروز در اظهاراتی بیانیه اتحادیه اروپا را «نادرست و نسجیده خواند» و گفت این بیانیه «ناشی از محاسبات نادرست طرف اروپایی» است.

کنعانی احتمال تصویب قطعنامه علیه ایران در نشست جاری شورای حکام آژانس را رد کرد و گفت: «تا جایی که اطلاع داریم پیش‌نویس قطعنامه‌ای در شورای حکام و آژانس در مورد ایران ارائه نشده است.»

از سویی، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین روز گذشته در توییتی نوشت: «انتظار می‌رود موضوعات محوری در نشست این نهاد از روز دوشنبه، انتقال مواد هسته‌ای در چارچوب ایمنی هسته‌ای «آکوس»، امنیت و مسائل پادمانی در اوکراین و همچنین نظارت و مسائل پادمانی در ایران باشد.»

در حالیکه مذاکرات برای احیای برجام با بن‌بست مواجه شده است، ایران خواستار دریافت تضمین برای مختومه‌شدن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک تهران شده است.

پیشتر محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته بود، پرونده تحقیقات آژانس درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده این کشور‌، باید تا قبل از روز احیای احتمالی «برجام» بسته شود.

روزنامه «تایمز اسرائیل»، جمعه، 18 شهریور به نقل یکی از مقامات دولت این کشور نوشت بعید به‌نظر می‌رسد که تا پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، توافقی میان ایران و قدرت‌های جهانی صورت بگیرد.

تایمز اسرائیل به نقل از این فرد نوشته است: «اگر آمریکا مطالبات جمهوری اسلامی را نپذیرد و ایران به خواسته‌های آمریکا تن ندهد و آژانس نیز تحقیقاتش را متوقف نکند، هیچ شانس بازگشتی به توافق هسته‌ای وجود نخواهد داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید