بازداشت تعدادی از اعضای خانواده محکومان به اعدام در ایران

خانواده‌ محکومان به اعدام از سه‌شنبه گذشته با هدف اعتراض به اجرای «ظالمانه و دسته‌جمعی احکام اعدام» در زندان مرکزی کرج و قزلحصار تجمع خود را آغاز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروی انتظامی ایران با حمله به تجمع اعضای خانواده محکومان به اعدام برابر ساختمان قوه قضائیه در تهران، با ضرب و شتم آنها تعدادی از آنان را بازداشت کرد.

خانواده محکومان به اعدام در هفتمین روز تجمع اعتراضی خود و پس از افزایش موج اعدام محکومان در ایران امروز یک‌شنبه 20 شهریور هم تجمع کردند که با برخورد خشن و بازداشت ماموران انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی مواجه شدند.

Advertisement

خانواده‌ محکومان به اعدام از سه‌شنبه گذشته با هدف اعتراض به اجرای «ظالمانه و دسته‌جمعی احکام اعدام» در زندان مرکزی کرج و قزلحصار تجمع خود را آغاز کردند.

این خانواده‌ها با حمل پلاکاردهای «#اعدام نکنید» و «#نه به_اعدام» خواستار توقف احکام اعدام زندانیان مربوط به جرایم مواد مخدر شدند.

«کانون حقوق بشر ایران» پیشتر خبر داده بود مقامات قضایی جمهوری اسلامی سه‌شنبه تعداد 12 زندانی را در زندان‌های مرکزی کرج و میناب اعدام کرده‌اند. اجرای این احکام مبتنی بر اتهامات «مواد مخدر» صورت گرفته است.

به گفته این سازمان حقوق بشری، حدود هزار نفر فقط در زندان مرکزی کرج زیر حکم اعدام هستند. بر اساس این گزارش، مدیران زندان‌ها در ایران برای اعدام «بی‌ سر و صدای» متهمین، آن‌ها را وادار می‌کنند نامه انتقال خود به شهرستان‌های دیگر را امضا کنند.

رکورد اعدام در ایران

کانون حقوق بشر ایران همچنین خبر داد که برای اولین بار طی پنج سال اخیر تعداد اعدام‌ها در ایران از 400 نفر عبور کرد.

به گفته نهادهای حقوق بشری، ایران از بالاترین نرخ اعدام به‌ویژه اعدام کودکان و زنان برخوردار است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران هم یکم شهریور در آخرین گزارش خود درباره نقض گسترده حقوق بشر در جمهوری اسلامی اعلام کرد در شش ماه اول سال جاری میلادی دستکم 251 نفر از جمله 6 زن اعدام شده که از این تعداد تنها در ماه مه امسال 55 نفر به دار آویخته شدند.

رحمان در گزارش خود به نقد موارد دیگری همچون برگزاری مراسم «قسامه» در مراجع قضایی برای محکومیت متهمان به اعدام، استفاده از شکنجه و رفتار‌های خشونت‌آمیز برای اخذ اعترافات اجباری و همچنین تصمیم قضات برای صدور احکامی از جمله اعدام با وجود شواهد و مستندات ناکافی پرداخته است.

فعالان حقوق بشر همچنین تاکید دارند که جمهوری اسلامی با متهم‌کردن فعالان سیاسی و مدنی به‌ویژه فعالان حقوق قومی به اتهامات امنیتی، جاسوسی و تجارت مواد مخدر اعدام آنها را قانونی نشان می‌دهد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران نیز در گزارش اخیر خود از «عدم تناسب» مجازات اعدام‌ در میان اقلیت‌های قومی نیز ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس گزارش رحمان، تقریبا 25 درصد اعدام‌شدگان در شش ماه اول سال جاری میلادی بلوچ بوده‌اند و در همین دوره بیش از 25 شهروند کُرد نیز اعدام شده‌اند که اتهام اکثر آن‌ها توسط قوه قضائیه ایران «قتل عمد» عنوان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید