واکنش ایران به تحریم وزارت و وزیر اطلاعات توسط آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات ایران و وزارت اطلاعات این کشور به‌دلیل حملات سایبری «بدخواهانه» علیه کشور آلبانی خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران شنبه 19 شهریور تحریم وزارت و وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته از تحریم «اسماعیل خطیب»، وزیر اطلاعات ایران و وزارت اطلاعات این کشور به‌دلیل حملات سایبری «بدخواهانه» علیه کشور آلبانی خبر داد.

زیرساخت‌های آلبانی در ماه ژوئیه سال جاری مورد حملات شدید سایبری واقع شد که چهارشنبه گذشته مقامات این کشور دولت ایران را مسئول آن دانستند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اشاره کرد که حمایت آمریکا از آلبانی و تحریم‌های جدید با توسل به «اتهام واهی و اثبات نشده» است.

او مدعی شد: «طراح این سناریو نه دولت آلبانی، بلکه دولت آمریکاست و تیرانا قربانی سناریوی طراحی شده واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران شده است.»

در بیانیه‌ وزارت خزانه‌داری آمریکا علت تحریم اسماعیل خطیب و وزارت اطلاعات ایران نقش این وزارت‌خانه در حملات سایبری علیه آمریکا و متحدانش عنوان شده است.

آمریکا پیش از این نیز اعلام کرده بود که بر اساس ماده 5 پیمان ناتو، حمله به یکی از کشورهای عضو، حمله به تمام کشورهای عضو ناتو تلقی می‌شود.

کشورهای عضو ناتو هم در بیانیه‌ای مطبوعاتی، ضمن محکوم‌کردن حمله سایبری اخیر ایران به آلبانی با این کشور اروپایی عضو ناتو ابراز همبستگی کردند.

در بیانیه‌ مذکور تاکید شده با موضع دولت آلبانی درباره منشا حملات سایبری اخیر علیه این کشور که حکومت ایران را در ارتباط با آن مسئول دانسته، هم‌صدا است و از آن حمایت می‌کند.

پس از قطع روابط دیپلماتیک میان تیرانا و تهران و اخراج دیپلمات‌های ایرانی از این کشور، گزارش‌هایی از سوزاندن تمامی مدارک موجود در سفارت ایران در آلبانی توسط ماموران این سفارت مخابره شد.

آلبانی سال‌ها میزبان اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران، از گروه‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی است.

تهران متهم است که با تشکیل «سلول‌های تروریستی» وابسته به نیروهای برون مرزی سپاه پاسداران درصدد ترور اعضای سازمان مجاهدین در این کشور اروپایی و عضو ناتو بر آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید