تمامی گذرگاه‌های مرزی ایران و عراق بسته شدند

دولت عراق پیشتر به ایران اعلام کرده بود که به‌دلیل مسائل امنیتی و بهداشتی برای تعداد مشخصی از زائران ایرانی ویزا صادر خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی ازدحام بیش از حد شهروندان ایرانی در گذرگاه‌های مرزی برای ادای مراسم اربعین در شهرهای مذهبی عراق، مقامات جمهوری اسلامی از بسته‌شدن کلیه نقاط مرزی میان دو کشور خبر دادند.

مجید میراحمدی، معاون وزیر کشور و رئیس ستاد اربعین در ایران، صبح جمعه 18 شهریور، با اعلام بسته شدن مرزهای شش‌گانه با عراق گفت این تصمیم «به دلیل اتفاق‌های نگران‌کننده‌ای در مرزهای شلمچه و مهران» و «مخاطرات جدی برای امنیت و سلامت زائران» گرفته شد.

دولت عراق پیشتر به ایران اعلام کرده بود که به‌دلیل مسائل امنیتی و بهداشتی برای تعداد مشخصی از زائران ایرانی ویزا صادر خواهد کرد.

سیاسی کردن مراسم مذهبی در ایران
سیاسی کردن مراسم مذهبی در ایران

با این حال مقامات جمهوری اسلامی که با هزینه و تبلیغات فراوان در سال‌های اخیر مراسم اربعین را به یک مناسک سیاسی تبدیل کردند، بدون توجه به درخواست طرف عراقی کوشیدند با گسیل مردم به مرز، مقامات این کشور را برابر امر انجام شده قرار دهند اما با گذرگاه‌های بسته مواجه شدند.

در همین حال احمد وحیدی، وزیر کشور ایران با مقصر دانستن عراقی‌ها گفت که «عراق این ظرفیت را ندارد با سرعتی که ما مسافرین را در مرز تخلیه می‌کنیم به داخل کشورش منتقل کنند.»

عدم برنامه‌ریزی دقیق مسئولان ایرانی به‌رغم اختصاص بودجه‌های کلان به ستاد برگزاری اربعین باعث ایجاد ترافیک سنگین در محورهای استان‌های مرزی از جمله خوزستان، ایلام و کرمانشاه شد.

ترافیک سنگین در جاده‌های منتهی به مرز ایران و عراق
ترافیک سنگین در جاده‌های منتهی به مرز ایران و عراق

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد اربعین هم در پی بسته‌شدن مرزها اعلام کرد که نیروی انتظامی از چاپ «گذرنامه ویژه اربعین» و تمدید گذرنامه فعلا خودداری کرده تا شرایط تغییر کند.

انتشار تصاویر و ویدیوها از نقاط مرزی ایران نیز نشان می‌دهد که مقامات مسئول ایرانی هیچ امکانات مناسبی برای این تعداد از مسافران در گذرگاه‌های مرزی تدارک ندیده‌اند به‌طوری‌که بسیاری از مردم به‌دلیل گرمازدگی از وجود حداقل کمک‌های پزشکی محروم بوده و یا اقامتگاهی برای گریختن از نور مستقیم آفتاب نداشتند.

مخبر در مرز مهران
مخبر در مرز مهران

در همین رابطه بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی از جمله محمد مخبر، معاون اول رئیسی، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران و وزیر کشور ایران به مرزها رفته تا از مسافران بخواهند به شهرهای خود باز گردند.

رسانه‌های عراق هم روز گذشته از بازداشت 2 ایرانی در یک خودروی سمند در مرز زرباطیه به‌دلیل حمل سلاح، تجهیزات و وسائل ارتباطی خبر دادند.

ویدیوهایی هم توسط برخی کاربران شکبه‌های اجتماعی منتشر شده که عدم رعایت بهداشت در ایستگاه‌های صلواتی پذیرایی از زائران ایرانی را نشان می‌دهد.

به گفته برخی مقامات ایرانی، جمهوری اسلامی درخواست اعزام پنج میلیون زائر را به عراق کرده بود اما این درخواست از سوی مقامات عراقی رد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید