ایران گزارش اخیر آژانس درباره برنامه اتمی خود را «سیاسی» خواند

آژانس در گزارش جدیدی درباره نقض تعهدات اتمی تهران اعلام کرد که قادر نیست صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تایید کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گزارش فصلی اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را «تکراری» خواند و گفت، این گزارش حاوی «موارد بی‌اساس قبلی با اهداف سیاسی» است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، کمالوندی پنج‌شنبه 17 شهریور درباره تعهدات تهران به آژانس اظهار داشت: «برقراری مجدد نظام راستی‌آزمایی پیشین مستلزم عمل‌نمودن طرف‌های برجامی به تعهدات خود می‌باشد.»

آژانس چهارشنبه در گزارش جدیدی درباره نقض تعهدات توسط ایران که ضربه دیگری به مذاکرات احیای برجام توصیف شده، اعلام کرد که قادر نیست صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تایید کند.

در گزارش آژانس به افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به میزان 19 برابر حد مجاز اشاره شده و آمده که میزان ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی‌شده ایران نیز که به شکل گاز هگزافلوراید اورانیوم در فعالیت‌های غنی‌سازی در سانتریفیوژها به‌کار می‌رود از زمان آخرین گزارش فصلی آژانس تاکنون از 12.5 کیلوگرم به 55.6 کیلوگرم افزایش یافته است.

بنا به این گزارش، تهران تاکنون هیچ پاسخ واضح و صادقانه‌ای درباره منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در سه سایت هسته‌ای مخفی این کشور ارائه نداده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم نگرانی فزاینده خود را در خصوص نحوه تعامل ایران با درخواست‌های بازرسان بین‌المللی درباره این پرونده ابراز داشت و توضیح داد که هیچ‌گونه پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است.

پیشتر آژانس خبر داده بود که تهران غنی‌سازی اورانیوم در آبشارهای سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 در نطنز را آغاز کرده است.

بر اساس گزارش آژانس، ایران از آبشار 174 سانتریفیوژی در تاسیسات زیرزمینی نطنز برای غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص 5 درصد استفاده می‌کند.

روزنامه «نیویورک تایمز» نیز در گزارشی از ساخت تاسیسات هسته‌ای و تونل‌های جدید زیرزمینی وسیع در سایت نطنز خبر داده بود.

پیش از این ایران در واکنش به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس در محکومیت این کشور، اقدام به خاموش‌کردن دوربین‌های پادمانی آژانس کرده بود.

در همین رابطه کمالوندی با اشاره به این اینکه «تهران هیچ تعهد فرا پادمانی را نخواهد پذیرفت»، گفته بود، ایران 27 دوربین و یکسری تجهیزات از جمله وسایل اندازه‌گیری آنلاین غنی‌سازی را جمع کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید