مذاکرات وین؛ ایران به‌ دنبال «تضمین‌های اطمینان‌بخش»

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» پیشتر به نقل از یک دیپلمات خبر داده بود که ایران با قرار دادن مفادی در متن نهایی، درنظر دارد طرف آمریکایی را وادار کند تا در صورت خروج از برجام، به ایران غرامت مالی پرداخت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت ایران در اظهاراتی گفت، تضمین‌هایی که ایران در جریان مذاکرات وین خواهان دریافت از آمریکا است، می‌باید «اطمینان‌بخش» باشند.

بهادری‌جهرمی، سه‌شنبه 15 شهریور در نشستی مطبوعاتی، پیش‌شرط ایران برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را تکرار کرد و گفت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌باید پرونده تحقیقات خود درباره فعالیت‌های «مشکوک» هسته‌ای ایران را مختومه اعلام کند.

این درخواست ایران بارها با مخالفت مقامات آمریکایی مواجه شده و روزنامه «وال‌استریت ژورنال» نیز به نقل از برخی مقامات اسرائیلی خبر داده است، واشینگتن به درخواست اسرائیل، با این خواسته تهران موافقت نخواهد کرد.

بهادری جهرمی توضیح بیشتری درباره «اطمینان‌بخش» بودن این تضمین‌ها ارائه نکرد، اما به‌دنبال محدودیت قانونی دولت بایدن در ارائه تضمین‌های سیاسی به تهران، به‌نظر می‌آید ایران به‌دنبال دریافت غرامت از آمریکا، در صورت خروج مجدد واشینگتن از این توافق است.

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» پیشتر به نقل از یک دیپلمات خبر داده بود که ایران با قرار دادن مفادی در متن نهایی، درنظر دارد طرف آمریکایی را وادار کند تا در صورت خروج از برجام، به ایران غرامت مالی پرداخت کند.

به گفته بهادری جهرمی، درخواست‌های ایران در این مرحله از مذاکرات وین شامل 4 موضوع «تضمین‌ها، راستی‌آزمایی‌های عملی، رفع تحریم‌ها» و بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های «مشکوک» هسته‌ای این کشور نزد آژانس می‌شود.

مقامات غربی پیشتر اعلام کرده بودند، ایران از برخی خواسته‌های کلیدی خود، از جمله حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا عقب‌نشینی کرده است.

سخنگوی دولت ایران در بخش دیگری از اظهارات خود گفت، ایران قصد ندارد در آینده میز مذاکرات وین را ترک کند.

این در حالی است که واشینگتن رسما اعلام کرده است، فرصت برای احیای توافق سال 2015 محدود است و اگر با گذر زمان، مقامات این کشور احیای برجام را دیگر در راستای منافع آمریکا نبینند، دولت بایدن میز مذاکرات را ترک خواهد کرد.

افزایش ناامیدی‌ها از احتمال دستیابی به توافق نهایی

پس از این‌که مقامات غربی، هفته گذشته نسبت به دستیابی به توافق نهایی ابراز امیدواری کرده بودند، تهران با ارسال پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا، کار را برای دستیابی به توافق نهایی «دشوار کرد.»

به گفته ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این کشور همچنان خواستار بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در سه مرکز هسته‌ای اعلام‌نشده این کشور است.

توماس نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل روز گذشته در اظهاراتی اعلام کرد، آژانس نهاد مستقلی است و واشینگتن با این خواسته تهران به عنوان پیش‌شرط دستیابی به توافق نهایی در وین موافقت نخواهد کرد.

به‌دنبال ناامیدی مقامات آمریکایی از دستیابی به توافقی قریب‌الوقوع برای احیای برجام و تاکید ایران بر خط‌ قرمز‌های رهبر این کشور، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در این‌باره اظهار بدبینی کرد.

بورل، دوشنبه 14 شهریور در یک نشست خبری گفت که درباره رسیدن به توافق در مذاکرات احیای برجام، بدبین است و از نظر او، «شانس رسیدن به یک توافق، کمرنگ است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید