کارزار ایدئولوژیک رژیم ایران برای نفوذ در آمریکای لاتین

شبکه نفوذ رژیم ایران، با آگاهی از دشواری‌های اقتصادی و اجتماعی در آمریکای لاتین، به تحریک جریان‌های چپ‌گرا روی آورده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبگاه «دیالوگو» در گزارشی به این موضوع پرداخته که رژیم ایران و حزب‌الله لبنان، از طریق ماهواره، تلویزیون، اینترنت، و شبکه‌های اجتماعی در حال گسترش «شبکه نفوذ ایدئولوژیک» خود در آمریکای لاتین هستند.

خورخه سرانو، عضو کمیسیون امنیت کنگره پرو، در این باره به «دیالوگو» گفته است: «این یک جنگ روانی در مقیاس بزرگ با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، ماهواره‌ها و رسانه‌های اسپانیایی‌زبان است که با حمله به غرب، منافع رژیم ایران را در آمریکای لاتین ترویج می‌کند.»

به گفته «دیالوگو»، محسن ربانی، وابسته فرهنگی پیشین سفارت ایران در بوئنوس‌آیرس، از دهه 1990 مشغول ایجاد شبکه‌های ارتباطی طرفداران این رژیم در آرژانتین و شیلی بود، و این شبکه‌ها طی سه دهه اخیر رشد چشمگیری کرده‌ و به یوتیوب‌، وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتقل شده‌اند.

کانال تلویزیونی «النور»، متعلق به «سازمان اسلامی آرژانتین»، که به اسپانیایی اخبار اسلام و خاورمیانه را پخش می‌کند، جزئی از این شبکه است. «عرب‌ تی‌وی» در شیلی که خود را مبلغ آداب و رسوم و فرهنگ عربی معرفی می‌کند، نیز بخشی از شبکه ربانی است.

شخص ربانی به دلیل نقش وی در حمله انتحاری به انجمن دوستی اسرائیل و آرژانتین موسوم به «آمیا» در سال 1994، که به کشته و زخمی شدن صدها نفر منتهی شد، تحت تعقیب پلیس بین‌الملل «اینترپل» قرار دارد.

به گفته سرانو: «رژیم ایران از این رسانه‌ها و همچنین شبکه مساجدی که در آمریکای لاتین از مکزیک در شمال تا تیرا دل فوئگو در جنوب ایجاد کرده است، برای توسعه گروه‌های تروریستی و سلول‌های نفوذی خود به منظور ترویج برنامه‌های خرابکارانه این رژیم در منطقه استفاده می‌کند.»

این مقام امنیتی پرویی تاکید کرد شبکه نفوذ رژیم ایران، با آگاهی از دشواری‌های ایجادشده در آمریکای لاتین در اثر بحران‌های اقتصادی و اجتماعی، به تحریک جریان‌های چپ‌گرا روی آورده است. به گفته وی، آنها از چپ‌گرایی به منظور تحریک مردم حاشیه‌نشین علیه دولت‌های کشورهای خود سوءاستفاده می‌کنند، و ممکن است به زودی ارتکاب تروریسم را نیز به آن بیفزایند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید