وال‌ستریت‌ ژورنال از موافقت آمریکا با حمله اسرائیل به ایران پس از احیای برجام خبر داد

دولت اسرائیل درنظر دارد دوشنبه 14 شهریور، دیوید بارنیا، رئیس «موساد» را به واشینگتن اعزام‌ کرده تا آخرین تلاش‌های خود‌ برای تغییر مسیر مذاکرات وین را انجام دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی با اشاره به افزایش فشار دولت اسرائیل علیه دولت آمریکا در‌ پرونده مذاکرات هسته‌ای ایران نوشت، دولت یائیر لاپید در این فشارها بر حق اسرائیل برای حمله به اهداف ایرانی حتی پس از امضای توافق نهایی در وین اصرار می‌کند.

بر اساس این گزارش، یک مقام ارشد اسرائیلی در این زمینه تصریح ‌کرده است، جو‌ بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل بر حق «دفاع بدون محدودیت» اسرائیل از خود تأکید کرده است.

این گزارش افزوده است، مقامات آمریکایی به همتایان اسرائیلی خود وعده داده‌اند که اسرائیل در انجام حمله به مراکز هسته‌ای ایران و‌ یا حمله به اهداف ایرانی در سوریه محدودیت نخواهد داشت.

در حالی‌که مذاکرات بین تهران و‌ واشینگتن برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» ادامه دارد، اسرائیل در تلاش است تا آمریکا در این مذاکرات کمترین امتیاز را به طرف ایرانی پیشنهاد دهد. مقامات اسرائیلی از پیش‌نویس کنونی مذاکرات که توسط اتحادیه اروپا تهیه شده است، راضی نیستند. ‏

دولت اسرائیل در نظر دارد دوشنبه 14 شهریور، دیوید بارنیا، رئیس «موساد» را به واشینگتن اعزام‌ کرده تا آخرین تلاش‌های خود‌ برای تغییر مسیر مذاکرات وین را انجام دهد.

وال‌استریت ژورنال به نقل از یک مقام اسرائیلی خبر داده است که بارنیا در سفر خود به واشینگتن، با قانون‌گذاران آمریکایی دیدار کرده و برای عدم امضای توافق نهایی با ایران، لابی‌گری خواهد کرد. به گفته این مقام اسرائیلی، این دیدارها پشت درهای بسته برگزار خواهد شد.

روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از برخی منابع نوشته است که دولت بایدن در طول مذاکرات وین، اسرائیل را از نزدیک در جریان جزئیات این گفت‌وگوها قرار داده است.
مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که دولت بایدن و اسرائیل موقعیت یکدیگر را به‌خوبی‌ درک می‌کنند.

در همین‌ زمینه یک‌ مقام‌ ارشد اسرائیلی به روزنامه وال‌استریت ژورنال گفته است، بایدن در تماس تلفنی هفته گذشته خود به لاپید اطمینان خاطر داده است، ایران امتیازاتی که اسرائیل به شدت با آن مخالف است را از سوی آمریکا دریافت خواهد کرد.

در همین زمینه یک‌‌ مقام‌ ارشد اسرائیلی دیگر به این‌ روزنامه آمریکایی گفته است، دولت بایدن موافقت کرده است تا با شرط ایران مبنی بر بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک‌ هسته‌ای این‌ کشور و یا وادار کردن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مختومه اعلام‌کردن این پرونده مخالفت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size