ناامیدی اروپا از امکان دست‌یابی به توافق احیای برجام

لیندسی گراهام: ایالات متحده به حفظ امنیت اسرائیل در رویارویی با ایران متعهد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال ناامیدی مقامات آمریکایی از رسیدن به توافقی قریب‌الوقوع برای احیای برجام و تاکید ایران بر خط‌ قرمز‌های رهبر این کشور، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در این‌باره اظهار بدبینی کرد.

«جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه 14 شهریور در یک نشست خبری گفت که درباره رسیدن به توافق در مذاکرات احیای برجام، بدبین است و از نظر او، «شانس رسیدن به یک توافق، کمرنگ است.»

بورل همچنین به پاسخ ایران به پیش‌نویس توافق اشاره کرده و گفته است که اگر اوضاع تغییر نکند، «همه فرایند مذاکرات با خطر روبرو شده و چنان‌چه هدف از مذاکره رسیدن سریع به توافق است، این هدف عملی نخواهد شد.»

بیش از یک سال است که قدرت‌های جهانی بر سر احیای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام که در سال 2015 حاصل شده بود، در حال مذاکره‌اند اما این تلاش‌ها تاکنون در نتیجه مانع‌تراشی‌ها و زیاده‌خواهی‌های تهران و مواضع متناقض آن به نتیجه نرسیده است.

روز جمعه ایران برای دومین بار پاسخ خود به موضع آمریکا درباره پیش‌نویس پیشنهادی از سوی اروپا برای توافق را ارائه داد که این پاسخ تهران از سوی مقامات آمریکایی «غیرسازنده» توصیف شد.

بنا به گفته خضریان، نماینده تهران در مجلس، در این پیش‌نویس، هیچ یک از خط‌ قرمز‌های جمهوری اسلامی رعایت نشده بوده است.

تاکید این نماینده بر عدم رعایت خط قرمز‌های حکومت ایران در حالی است که طی یک سال گذشته، علی خامنه‌ای، رهبر ایران بارها بر لزوم دریافت تضمین برای عدم خروج دوباره آمریکا از برجام و اثربخشی رفع تحریم‌های هسته‌ای تاکید کرده است.

همچنین دیگر مقامات ایرانی نیز بارها نسبت به عدم اقدام آمریکا به خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

با این‌وجود، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز به‌رغم پافشاری‌های ایران از موضع واشینگتن برای ابقای سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی کوتاه نیامده است.

در ادامه تحولات پرونده هسته‌ای ایران و در پاسخ به نگرانی‌های منطقه‌ای درباره تهدیدها و اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه، «تام نایتز»، سفیر آمریکا در اسرائیل از قول جو بایدن اطمینان خاطر داد که آمریکا هرگز دستان اسرائیل را در ارتباط با ایران نخواهد بست زیرا این کشور از خطر ایران آگاه است.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی نیز تاکید کرده که ایالات متحده به حفظ امنیت اسرائیل در رویارویی با ایران متعهد است.

باب منندز، عضو دموکرات در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز طی اظهاراتی ابراز داشت که واشینگتن بر حفظ امنیت اسرائیل و روابط دوجانبه سیاسی ایالات متحده با آن پافشاری می‌کند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید