ناامیدی از توافق احیای برجام در تهران؛ فرجام خط قرمزهای ایران

موضوع ارائه تضمین از سوی آمریکا برای عدم خروج و راستی‌آزمایی رفع تحریم ها و اثرات آن، بارها توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که ناامیدی‌ها درباره احیای برجام بالا گرفته و مقامات آمریکایی رسیدن به توافق را در خطر می‌بینند، در تهران نیز، موضع‌گیری‌هایی درباره پیش‌نویس توافق احتمالی صورت گرفته است. علی خضریان، نماینده مجلس ایران درباره متن پیش‌نویس توافق احیای برجام مدعی شده که هیچ یک از خطوط قرمز مد نظر ایران در این پیش نویس رعایت نشده است.
خضریان نماینده تهران در صفحه توییتر خود نوشته است که خط قرمز رژیم ایران، مبنی بر رفع تحریم‌های برجامی و راستی‌آزمایی آن پیش از اقدام تهران برای کاهش سرعت هسته‌ای آن، در متن پیشنهادی رعایت نشده و «راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها به خود آمریکا سپرده شده» است.
این نماینده مجلس ایران همچنین ادعا کرده که ارائه تضمین از سوی آمریکا برای عدم خروج دوباره از توافق و اعمال نکردن مکانیسم ماشه نیز «تاکنون» در متن توافق لحاظ نشده است.
او همچنین درباره تعیین تکلیف میزان فروش و کشور خریدار نفت ایران و همچنین ارزی که ایران می‌تواند پول نفت خود را به ان دریافت کند، نیز گفته است که در پیش نویس توافق، آمریکا تصمیم‌گیرنده است.
موضوع ارائه تضمین از سوی آمریکا برای عدم خروج و راستی‌آزمایی رفع تحریم ها و اثرات آن، بارها توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، عنوان شده است.
همچنین یکی دیگر از خواسته‌های ایران خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی است که بنا به گفته خضریان با وجود باقی‌ماندن نام 1600 فرد حقیقی و حقوقی ایرانی در این فهرست، این خواسته نیز براورده نخواهد شد.
هم‌زمان با اعلام موضع این نماینده مجلس ایران، «حسین شریعتمداری»، مدیر مسئول و نماینده علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان نیز نسبت به توافق ابراز بدبینی کرده است.
او روز یک شنبه 13 شهریور در مصاحبه‌ای که با خبرگزاری فارس متعلق به سپاه پاسداران انجام داده، گفته است که تنها راه ایران خروج از «ان‌پی‌تی» یا معاهده منع گسترش سلاح های هسته‌ای است.
شریعتمداری مشخصا موضوع پرونده سایت‌های هسته‌ای اعلام نشده و منشا اورانیوم غنی‌سازی شده خود در سایت‌های تحت بازرسی آژانس را پیش کشیده است و ادعا کرده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این طریق دنبال بهانه است تا مراکز نظامی ایران را بازرسی کند.
پیش از این اظهارنظرها، طرف آمریکایی مذاکره، پاسخ ایران به پیش‌نویس توافق را «غیرمنطقی» خوانده بود.
اما، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، آدریان واتسون در همین باره گفته که این‌ها رفت و برگشتهای معمول یک مذاکره است و با وجود بسته شدن برخی اختلاف بین کشورهای مذاکره کننده غربی و ایران، هنوز اختلافاتی وجود دارد.
هم‌زمان یک مقام ارشد دیپلماتیک در دولت بایدن نیز به پولیتیکو گفته بود که توافق قریب‌الوقوعی در کار نیست و پاسخ تهران، توافق احیای برجام را به خطر انداخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید