هدف حملات اسرائیل به فرودگاه‌های سوریه قطع خطوط تدارکاتی شبه‌نظامیان ایران بود

یک منبع اطلاعاتی: تهران به شکلی فزاینده از شرکت‌های هواپیمایی تجاری برای انتقال تسلیحات به دو فرودگاه اصلی سوریه به جای انتقال زمینی این تدارکات استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته منابع دیپلماتیک و اطلاعاتی آگاه در منطقه، تشدید حملات اسرائیل به فرودگاه‌های سوریه به هدف قطع خطوط هوایی تدارکاتی رژیم ایران انجام گرفته تا تامین تسلیحات گروه‌های نیابتی در سوریه و لبنان را متوقف کند.

بنا به گفته این منابع، تل‌آویو از مدت‌ها پیش بر این باور است که تحکیم موقعیت جمهوری اسلامی ایران در سوریه، تهدیدی مستقیم علیه امنیت ملی اسرائیل است و درهمین راستا، دامنه حملات خود در سوریه را به هدف متوقف کردن خطوط تدارکاتی و تامین تسلیحات برای شبه‌نظامیان نیابتی تهران، گسترش داده است.

حمله به فرودگاه حلب

خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک فرمانده نظامی آگاه در هم‌پیمانی منطقه‌ای مورد حمایت ایران، فاش ساخت که حملات چهارشنبه گذشته به فرودگاه حلب، مدتی کوتاه قبل از ورود هواپیمای تدارکاتی از ایران انجام گرفت.

منابع اطلاعاتی غربی نیز تاکید کردند که حمله به فرودگاه حلب به هدف جلوگیری از ورود هواپیمای باری ایرانی انجام گرفت.

یک منبع دیپلماتیک در منطقه بر این باور است که این حملات، بیانگر تغییر اهداف اسرائیل است که حمله به تاسیسات زیرساختی مورد استفاده ایران در تامین تدارکات نظامی برای لبنان را آغاز کرده است.

این منبع دیپلماتیک افزود: اسرائیل در گذشته صرفا محموله‌های تدارکاتی و نه فرودگاه‌ها را هدف حمله قرار می‌داد.

استفاده از پروازهای تجاری

از سوی دیگر، یک منبع اطلاعاتی جدا شده از ارتش سوریه، درباره اهداف این حملات گفت انگیزه اسرائیل از تغییر اهداف حملات خود، ناشی از این واقعیت است که تهران به شکلی فزاینده از شرکت‌های هواپیمایی تجاری برای انتقال تسلیحات به دو فرودگاه اصلی سوریه به جای انتقال زمینی این تدارکات استفاده می‌کند.

به گفته او، گزارش‌های سرویس اطلاعاتی اسرائیل حاکی از « استفاده روزافزون ایران از پروازهای تجاری» برای انتقال تسلیحات و تجهیزات کم‌حجمی است که می‌توان آنها را در پروازهای منظم از تهران انتقال داد.

او افزود این تجهیزات معمولا قطعات کوچک پهپاد، قسمت‌هایی از موشک‌های نقطه‌زن و وسایل دید در شب را شامل می‌شود که می‌توان آنها را در جعبه‌های مقوایی در هواپیمای غیر نظامی جابجا کرد.

این منبع اطلاعاتی خاطرنشان کرد: « عملیات انتقال زمینی تدارکات از عراق و سوریه با بروز چنددستگی‌ها و جنگ قدرت میان گروه‌های نیابتی ایران در طول مرزهای این دو کشور، دیگر جاذبه چندانی ندارد و این گروه‌ها در پی بمباران فرودگاه دمشق از سوی اسرائیل در ژوئن گذشته، به شکلی فزاینده استفاده از فرودگاه حلب برای نقل و انتقال تدارکات را آغاز کردند.

گسترش حضور ایران

نوار شعبان، تحلیل‌گر مسائل سوریه در مرکز مطالعات راهبردی «عمران» بر این باور است که حملات اسرائیل به فرودگاه‌های سوریه، نشانه عمق تمرکز کنونی ایران بر سوریه است.

به گفته شعبان، در حالی که حملات اسرائیل تا چند سال پیش محدود به اطراف دمشق و مناطق نظامی واقع در شمال غربی سوریه می‌شد، اکنون تا حلب و مناطق ساحلی گسترش یافته که از دید اسرائیل، در بردارنده تهدیدی استراتژیک علیه آن هستند.

شعبان افزود: «نکته حساس این است که با توجه به مناطق بمباران‌شده می‌توان نتیجه گرفت، دامنه حضور ایران در سوریه افزایش یافته است.» بسیاری از ناظران تاکید دارند در پی بروز اختلال در حمل و نقل زمینی به سوریه، ایران روند انتقال تدارکات تسلیحاتی برای هم‌پیمانان خود در این کشور را از طریق هوایی، به عنوان ابزاری مورد اعتمادتر آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید