خامنه‌ای: از گروه‌های غیر‌شیعی که در راه درست حرکت می‌کنند، حمایت می‌کنیم

هر چند خامنه‌ای در پیام خود مشخص نکرده که راه درست مورد نظر او چه راهی است اما ناظران بر این‌ باورند که عملکرد تهران تا به اکنون نشان داده که حمایت‌های این رژیم تنها شامل گروه‌های غیر‌شیعی سرسپرده نیابتی می‌شود که همسو با رویکردهای منطقه‌ای ایران فعالیت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای، رهبر ایران در پیامی که از او در صفحه توئیترش منتشر شده، گفته است که «جمهوری اسلامی از اول با افرادی که شیعه نیستند، اما در یک راه درستی حرکت می‌کنند، همراهی کرده است.»

خامنه‌ای همچنین به حمایت‌های رژیم ایران از گروه‌های شبه‌نظامی «حماس» و «جهاد اسلامی» در فلسطین اشاره کرده و مدعی شد که در دنیای اسلام کسی به‌اندازه ایران به این گروه‌ها کمک نکرده است.

علی خامنه‌ای این سخنان را در جمع کسانی‌که در اجلاس حکومتی «اهل بیت» در تهران شرکت کرده بودند، مطرح کرده است.

اجلاس حکومتی «اهل بیت» در تهران
اجلاس حکومتی «اهل بیت» در تهران

هر چند خامنه‌ای در پیام خود مشخص نکرده که راه درست مورد نظر او چه راهی است اما به باور ناظران عملکرد تهران تا به اکنون نشان داده که حمایت‌های این رژیم تنها شامل گروه‌های غیر‌شیعی سرسپرده نیابتی می‌شود که همسو با رویکردهای منطقه‌ای ایران فعالیت می‌کنند.

در سال‌های گذشته موضوع کمک‌های مالی رژیم ایران به گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه نظیر حوثی‌ها در یمن، حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی در غزه، بارها خبرساز شده است.

از دیگر حمایت‌های ایران از گروه‌های غیر‌شیعی می‌توان به موضوع حضور رهبران گروه القاعده در تهران اشاره کرد.

در سال 2020 ، یک مقام ارشد حماس در حالی‌که قصد تقدیر از قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه پاسداران را داشت، گفته بود که 22 میلیون دلار «پول نقد» از سلیمانی گرفته، تا حدی که دیگر چمدان‌هایشان «جا نداشت».

تداوم کمک‌های ایران به گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه در حالی است که مردم ایران سال‌ها است مخالفت خود را با این دخالت‌ها اعلام کرده‌اند. از زمان اعتراضات سال 2009 که معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در تهران شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» را داده‌اند، این شعار در اغلب اعتراضات خیابانی مردم ایران، تکرار شده است.

با این وجود، حکومت ایران بی‌اعتنا به نیازهای شهروندان این کشور، با اختصاص دادن پول‌هایی که متعلق به مردم ایران است، به گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی خود، مانند حوثی‌ها در یمن، شبه‌نظامیان حماس و جهاد اسلامی در فلسطین، حزب‌الله در لبنان، گروه‌های شبه‌نظامی شیعی در عراق و رژیم بشار اسد در سوریه، سعی دارد آتش جنگ داخلی در این کشورها را شعله‌ور کرده و به دخالت‌ها و توسعه‌طلبی‌های خود در منطقه ادامه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید