بازداشت ده‌ها تن از کارکنان صنایع انرژی مقابل وزارت نفت ایران

کارکنان صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران همسو با اعتراضات کارگری در این کشور به «مشکلات معیشتی، دستمزدهای ناکافی، عدم اجرای قوانین مصوب، ساعات کاری ناعادلانه، مالیات‌ زیاد و کیفیت پایین خدمات بهداشت و درمان» معترضند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی ایران در ادامه سرکوب اعتراضات کارگری تعدادی از کارکنان شاغل در صنایع انرژی این کشور که در مقابل ساختمان وزارت نفت در تهران تجمع‌ کرده بودند را بازداشت کردند.

کانال تلگرامی «اتحادیه آزاد کارگران ایران» شنبه 12 شهریور، ضمن اعلام این خبر نوشته است که این افراد، کارکنان رسمی شاغل در برخی مراکز عملیاتی صنعت نفت در نقاط مختلف ایران بوده‌اند و طی فراخوانی برای حضور در تجمع در مقابل ساختمان وزارت نفت به تهران آمده بودند.

دلایل اعتراض این کارکنان، «مشکلات معیشتی، دستمزدهای ناکافی، عدم اجرای قوانین مصوب، ساعات کاری ناعادلانه، مالیات‌ زیاد و کیفیت پایین خدمات بهداشت و درمان»، عنوان شده است.

کارکنان رسمی صنعت نفت همچنین خواستار اجرای کامل «ماده 10 قانون وظایف و اختیارات کارکنان رسمی وزارت نفت» هستند.

اجرای این ماده، کارکنان بخش عملیات وزارت نفت را از چارچوب قانون خدمات مدیریت کشوری مستثنی می‌کند. همچنین کارکنان رسمی ضمن درخواست اجرای فوری این قانون، خواهان پرداخت کل حقوق معوقه‌ ناشی از اجرای ماده 10 از زمان ابلاغ آن در سال 1393 تاکنون هستند.

هم‌زمان، اتحادیه آزاد کارگران ایران، در گزارشی مجزا از آزادی تعدادی از کارکنان صنعت نفت که قصد تجمع داشتند، خبر داده است. این اتحادیه به نقل از نهاد بازداشت‌کننده این کارکنان، نوشته است که «تا ساعات آینده مابقی کارکنان بازداشتی صنعت نفت نیز آزاد خواهند شد.»

دو روز پیش، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران، در سفری به بوشهر از مجتمع پارس جنوبی بازدید کرد.

این اولین بار نیست که کارگران و کارکنان صنعت نفت ایران تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند. اوایل تیر سال گذشته، اعتراضات کارگران پیمانکاری، پروژه‌ای و روزمزد صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران به بسیاری از شهرهای ایران گسترش یافته و واکنش‌های بسیاری را برانگیخت.

اوایل تیر سال جاری نیز، اتحادیه آزاد کارگران ایران از اعتصاب سراسری کارگران داربست‌بند شاغل در پروژه‌های نفتی ایران خبر داد.

کارگران و کارکنان صنعت نفت ایران در شرایط بسیار سخت آب و هوایی و در وضعیت تبعیض‌آمیزی ناچار به کار هستند. به نحوی که در مرداد سال جاری، گزارشی‌ به نقل از شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت منتشر شد که می‌گفت 35 کارگر این پالایشگاه به دلیل گرمای شدید هوا دچار گرمازدگی شده و از حال رفتند.

گزارش‌های بسیاری نیز از خودکشی کارگران صنعت نفت مخابره شده که اغلب چنین اتفاقاتی به‌دلایل سختی کار و عدم پرداخت به موقع دستمزد این کارگران رخ داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید