استاندار فارس: زنان را ساعت 12 تعطیل می‌کنیم تا در خانه انجام وظیفه کنند

به‌نظر می‌رسد طرح مورد نظر استاندار فارس در راستای پیشبرد فرمان علی خامنه‌ای، رهبر ایران برای فرزند‌آوری بیشتر و افزایش جمعیت ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با بالا گرفتن فشارها بر زنان ایرانی برای افزایش جمعیت، «محمد هادی ایمانیه»، استاندار فارس، پنج‌شنبه 10 شهریور اعلام کرده که به‌دنبال اجرای طرحی است که زنان متاهل شاغل در اداره‌های این استان ساعت 12 ظهر تعطیل شوند تا بتوانند «به نیابت از حکومت» در «سنگر خانواده» انجام وظیفه کنند.

او همچنین اجرای این طرح را در راستای تحقق «خواست رهبر»، یعنی علی خامنه‌ای عنوان کرد.

استاندار فارس در خصوص خواست رهبر ایران توضیحاتی بیشتری ارائه نکرده ولی به‌نظر می‌رسد که طرح مورد نظر او مطابق دستور علی خامنه‌ای برای افزایش جمعیت ایران باشد که از زمان آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی به طور جدی‌تری دنبال می‌شود.

مقامات ایران در سال‌های گذشته با بهانه پیری جمعیت این کشور، امکانات زنان برای جلوگیری از بارداری و دسترسی به داروی سقط جنین را هرچند به روش‌های غیرقانونی، محدود کرده‌‌اند.

روز گذشته نیز پیامک‌های گسترده تهدیدآمیزی از سوی مقامات ایران برای شهروندان این کشور ارسال شده بود که حاوی هشدارهایی بوده مبنی بر این‌که اگر فردی از کادر درمان در زمینه سقط جنین به شخص دیگری کمک کند، علاوه بر جریمه نقدی و حبس، پروانه کاری او نیز ابطال می‌شود. این پیامک‌ها نه برای کادر درمان، بلکه برای برخی شهروندان، جدا از این‌که چه شغلی دارند نیز ارسال شده بود.

با روی کار آمدن دولت رئیسی، سیاست فرزند‌آوری و افزایش جمعیت که طی یک دهه گذشته بارها از سوی علی خامنه‌ای مطرح شده، با تصویب قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، در حال اجرایی شدن است.

اجرای این قانون که بخش‌های مختلفی دارد، با محدود کردن دسترسی به خدمات پزشکی نظیر سقط جنین، خارج کردن آزمایش‌های غربالگری از شمول خدمات تحت پوشش بیمه و ممنوعیت روش‌های پیشگیری از بارداری دائمی مانند وازکتومی و توبکتومی و محدود کردن فروش سایر داروها و وسایل پیشگیری از بارداری، سیاست افزایش جمعیت را در پیش گرفت است.

موضوع کاهش ساعات کار زنان پیش از این نیز بارها مطرح شده است. با این وجود، فعالان زنان در ایران معتقدند که کم کردن ساعات کار زنان، موجب حذف آن‌ها از بازار کار و خانه‌نشین‌تر شدن آن‌ها می‌شود.

به‌رغم این‌که زنان بیش از نیمی از جمعیت شهروندان دارای تحصیلات عالی در ایران را تشکیل می‌دهند بنا بر آمارهای رسمی این کشور اما بیش از دو برابر بیشتر از مردان بیکارند و از 23 میلیون و 500 هزار نفر نیروی ایرانی شاغل، حدود سه میلیون نفر آن را زنان تشکیل می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید