ایران می‌گوید پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای مذاکرات وین در حوزه «تضمین‌ها» ضعیف است

تهران به‌دنبال بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای خود است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در اظهاراتی گفت، پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای وین، در حوزه «تضمین‌ها» ضعیف بوده و نیازمند «نیرومندسازی» است.

به گزارش «فارس»، امیرعبداللهیان، چهارشنبه 9 شهریور، در این زمینه گفت، تهران در حال بررسی پاسخ واشینگتن به پیشنهادات ایران درباره پیش‌نویس اتحادیه اروپا است، اما به گفته او، شرط ایران برای بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور در این پیش‌نویس گنجانده نشده است.

امیرعبداللهیان در نشست مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود، «حل‌وفصل» پرونده آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده این کشور را، یکی از موضوعات مربوط به حوزه «تضمین‌ها» دانست.

پیشتر ایران از شرط خود برای دریافت ضمانت از آمریکا برای عدم خروج مجدد از توافق هسته‌ای، با عنوان «دریافت تضمین» یاد کرده بود.

با توجه به اظهارات عبداللهیان، به‌نظر می‌آید تهران هنوز نه تنها در موضوع دریافت تضمین‌های سیاسی و اقتصادی موفقیت کسب نکرده، بلکه درصدد است تا پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای خود را نیز در ذیل موضوع «دریافت تضمین» قرار دهد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز پیشتر در اظهاراتی گفته بود، اگر سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور بسته نشود، روز «باز اجرا»یی برای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» وجود نخواهد داشت.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در دیدار با امیرعبداللهیان، از وضعیت کنونی مذاکرات هسته‌ای وین «ابراز خرسندی» کرد و مدعی شد، مسکو از تمام توان خود در این مذاکرات برای رفع تحریم‌ها علیه ایران استفاده کرده است.

در همین رابطه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران خبر داد که تهران غنی‌سازی اورانیوم در یکی از سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی-آر6 در نطنز را آغاز کرده است.

بر اساس گزارش آژانس که به رویت خبرگزاری «رویترز» رسیده است، ایران از آبشار 174 سانتریفیوژی در تاسیسات زیرزمینی نطنز برای غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص 5 درصد استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید