ایران احیای برجام را مشروط به بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک اتمی کرد

اسلامی: اگر سوالات آژانس بسته نشود روز باز اجرایی وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسلامی خواستار «تعیین تکلیف» و «خاتمه» پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور توسط شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده و آن را یکی از خواسته‌های مقامات تهران دانسته بود.

آژانس پیشتر اعلام کرده بود، در سه مکان اعلام‌نشده ایران آثاری از اورانیوم کشف کرده است. این سه مکان در ورامین، تورقوزآباد در حومه تهران و در مریوان در استان کردستان است.

وزارت خارجه آمریکا شب گذشته در پی انتشار گزارش‌های مطبوعاتی از به نتیجه رسیدن توافق با ایران برای احیای برجام اعلام کرد که هیچ پیشرفتی در مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی حاصل نشده است.

وزارت خارجه آمریکا گفت «نظر خود درباره پیشنهاد اروپا برای احیای برجام را ارائه کردیم و توپ الان در زمین ما نیست.»

در همین رابطه، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در اظهاراتی با «زیاده‌خواهانه» خواندن خواسته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران، گفت: «اگر غربی‌ها تحریم‌ها را لغو کنند و به تعهدات خود بازگردند، ایران نیز به تعهداتی که ذیل برجام پذیرفته بود باز خواهد گشت.»

محمد اسلامی، روز دوشنبه گفت که فرانسه بیشترین مخالفت‌ها را در جریان مذاکرات اتمی داشته است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران هم دوشنبه با تاکید بر اهمیت لغو تحریم‌ها گفت که هر گونه توافق برای احیای برجام باید به مسائل پادمانی درباره منشا اورانیوم غنی‌شده در برخی تاسیسات اتمی ایران پایان دهد.

اقدامات تحریک‌آمیز

در همین رابطه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران خبر داد که تهران غنی‌سازی اورانیوم در یکی از سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 در نطنز را آغاز کرده است.

بر اساس گزارش آژانس که به رویت خبرگزاری «رویترز» رسیده است، ایران از آبشار 174 سانتریفیوژی در تاسیسات زیرزمینی نطنز برای غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص 5 درصد استفاده می‌کند.

فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران هم سه‌شنبه گفت که اورانیوم غنی‌شده نباید در سطح 60 درصد باشد و باید «بالای 90 درصد غنی کنیم.»

عباسی با اشاره به این که باید مواد غنی‌شده را (در داخل کشور) نگه داریم، افزود، (غربی‌ها) باید از وجود پلوتونیوم در ایران بترسند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید