آغاز فعالیت سانتریفیوژهای جدید در نطنز؛ واشینگتن دادن ضمانت به تهران را رد کرد

ایران خواستار ضمانت‌های محکمتر شده و آژانس را به سیاسی‌کاری در رابطه با پرونده اتمی خود متهم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به «العربیه» گفت از تضمین‌های محکمی که ایران در رابطه با توافق اتمی خواسته است، اطلاعی ندارد.

کربی چهارشنبه 9 شهریور تصریح کرد که واشینگتن به پیشنهاد اروپایی‌ها پیرامون احیای برجام پاسخ داده و با حسن‌نیت کامل در گفتگوها مشارکت داشته است.

او‌ افزود، دولت آمریکا محتاطانه به پیشرفت در مذاکرات احیای برجام با ایران می‌نگرد.

کربی ادامه داد که کماکان شکاف‌ها و اختلاف‌هایی درباره توافق اتمی وجود دارد و تلاش می‌شود این اختلافات حل شوند.

گروسی در تهران
گروسی در تهران

فعالیت آبشار دوم در نطنز

در همین رابطه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران خبر داد که تهران غنی‌سازی اورانیوم در دومین آبشار از سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی-آر6 در نطنز را آغاز کرده است.

بر اساس گزارش آژانس، ایران از آبشار 174 سانتریفیوژی در تاسیسات زیرزمینی نطنز برای غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص 5 درصد استفاده می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران هم در اظهاراتی گفت، پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای وین، در حوزه «تضمین‌ها» ضعیف بوده و نیازمند «نیرومندسازی» است.

او گفت، «آژانس باید از رفتار سیاسی خود فاصله بگیرد و صرفا بر تکلیف و وظیفه فنی خود متمرکز شود.»

تصویر هوایی از تاسیسات اتمی نطنز
تصویر هوایی از تاسیسات اتمی نطنز

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز پیشتر در اظهاراتی گفته بود، اگر سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور بسته نشود، روز «باز اجرا»یی برای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» وجود نخواهد داشت.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران هم در اظهاراتی با «زیاده‌خواهانه» خواندن خواسته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران، گفت: «اگر غربی‌ها تحریم‌ها را لغو کنند و به تعهدات خود بازگردند، ایران نیز به تعهداتی که ذیل برجام پذیرفته بود باز خواهد گشت.»

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران هم دوشنبه با تاکید بر اهمیت لغو تحریم‌ها گفت که هر گونه توافق برای احیای برجام باید به مسائل پادمانی درباره منشا اورانیوم غنی‌شده در برخی تاسیسات اتمی ایران پایان دهد.

آژانس خواستار پاسخگویی تهران به منشا مواد غنی‌شده در سه سایت پنهانی بوده و متقابلا ایران چنین درخواستی را سیاسی‌کاری توسط آژانس برای تحت فشار قراردادن خود اعلام کرده است. این مشکل هم اکنون از مهمترین موانع امضای توافق احیای برجام به‌شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size