محکومیت دو تبعه سوئدی به زندان و پرداخت غرامت در ایران

در سال‌های اخیر ایران با بازداشت شهروندان خارجی و دوتابعیتی در صدد معاوضه این زندانیان با نیروهای امنیتی بازداشت‌شده خود در کشورهای اروپایی و آمریکا برآمده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه ایران از صدور حکم زندان برای دو تبعه سوئدی بازداشت شده در ایران خبر داد.

ستایشی، سه‌شنبه 8 شهریور تصریح کرد که از «سیمون کاسپر براون»، تبعه سوئدی 9 هزار و 700 گرم معادل 21 هزار و 300 قرص غیرمجاز حاوی موادمخدر «ترامادول» کشف شد و او به «5 سال حبس و پرداخت 10 میلیارد و 117 میلیون و 500 هزار ریال محکوم شده است.»

محاکمه دو تبعه سوئدی در ایران
محاکمه دو تبعه سوئدی در ایران

سخنگوی قوه قضائیه ایران افزود، از «استفان کوین گیلبرت»، دیگر شهروند سوئدی در بهمن 1398 در زمان خروج از فرودگاه «امام خمینی» حین بازرسی 9 هزار و 800 گرم موادمخدر از نوع شیره تریاک کشف شد و او‌ هم به «8 سال حبس و 60 ضربه شلاق و پرداخت 150 میلیون ریال جزای نقدی» محکوم شده است.

در سال‌های اخیر ایران با بازداشت شهروندان خارجی و دوتابعیتی در صدد معاوضه این زندانیان با نیروهای امنیتی بازداشت‌شده خود در کشورهای اروپایی و آمریکا برآمده است.

اقدامات سوئد

پیشتر رسانه‌های سوئدی گزارش دادند که دو برادر ایرانی‌تبار که شاغل در نهادهای امنیتی و اطلاعاتی سوئد بودند، به اتهام «جاسوسی» برای یک کشور بیگانه محاکمه می‌شوند.

رسانه‌های سوئدی نام این دو برادر را ذکر نکردند اما وبگاه سوئدی «سامنیت» نام برادر بزرگتر را «پیمان کیا» ذکر کرد و گفت که این دو برای ایران جاسوسی می‌کردند.

حميد نوری
حميد نوری

قوه قضائیه ایران همچنین در واکنش به محاکمه و صدور حکم زندان ابد برای «حمید نوری»، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج در سوئد، اقدام به بازداشت و صدور حکم اعدام برای احمدرضا جلالی، پزشک و محقق ایرانی-سوئدی به اتهام جاسوسی کرد.

نوری با نام مستعار «حمید عباسی» به جرم ارتکاب جنایت جنگی و قتل عامدانه زندانیان سیاسی در تابستان 1367 در دادگاه جنایی استکهلم محاکمه و متهم شناخته شد.

تهران پس از صدور حکم علیه نوری سوئد را به اقدامات متقابل تهدید کرد.

ایران همچنین در حال محاکمه حبیب فرج‌الله کعب، معروف به «حبیب اسیود»، رهبر گروه «النضال» و شهروند سوئدی است که پیشتر در خاک ترکیه توسط عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی ربوده و به درون خاک ایران انتقال یافت.

دولت سوئد طی ماه‌های اخیر بارها به شهروندان خود در رابطه با سفر به ایران به علت احتمال بازداشت توسط مقامات تهران هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید