تمجید خامنه‌ای از دولت رئیسی به‌رغم انتقادات فزاینده و اعتراضات در ایران

طبق یک سند افشاشده تجمعات در ایران در سال 1400 نسبت به سال 1399، 48 درصد افزایش یافته و تعداد تجمع‌کنندگان نیز 98 درصد رشد داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ا‌ی، رهبر جمهوری اسلامی در اظهاراتی کم سابقه‌ هیئت دولت ابراهیم رئیسی را در خصوص اقدامات یک سال اخیر آن مورد تحسین قرار داد.

خامنه‌ای در دیدار سه‌شنبه 8 شهریور با هیئت دولت، ضمن تمجید از دولت رئیسی انتقاداتی را به طور تلویحی متوجه دولتهای قبلی کرد.

او در اظهاراتش گفت: «به نظر من مهمترین توفیق این دولت زنده کردن امید و اعتماد در مردم است.»

خامنه‌ای در حالی از امید و اعتماد به دولت رئیسی سخن می‌گوید که طبق یک سند بسیار مهم افشا شده توسط گروه هکری «عدالت علی»، مقامات امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی در جلسه‌ای از عدم اعتماد مردم و افزایش 300 درصدی «نارضایتی‌های اجتماعی» در ایران سخن گفته‌اند.

این سند به نقل از یک مقام امنیتی آورده که «تجمعات در سال 1400 نسبت به سال 1399، 48 درصد افزایش یافته و تعداد تجمع‌کنندگان نیز 98 درصد رشد داشته است.»

رهبر جمهوری اسلامی با انتقاد ضمنی از روند ارتباط مجدد با کشورهای غربی گفت: «یک توفیق دیگر این دولت این بود که جامعه را از حالت چشم‌انتظاری و نگاه به بیرون خارج کرد. از اینکه دائم منتظر باشیم ببینیم دیگران درباره‌ ما چه می‌گویند چه تصمیم می‌گیرند چه کار می‌خواهند بکنند، از این حالت خارج شده است.»

خامنه‌ای با تعیین خطوط قرمز در فرایند مذاکرات احیای برجام به‌ویژه در رابطه با برداشتن تحریم از نهادهای تحت فرمانش و مطالبه‌های فرابرجامی عملا مذاکرات را فرسایشی کرده و چنین وضعیتی بر خلاف سخنانش شرایط سخت اقتصادی و معیشتی بر مردم ایران تحمیل کرده است.

خامنه‌ای همچنین موارد زیادی را به‌عنوان «موفقیت‌های دولت» رئیسی بیان کرد و از جمله گفت که «31 سفر در سال اول دولت به سراسر کشور» از «دیگر توفیقات دولت بوده است».

پیشتر در واکنش به سفر رئیسی به استان خوزستان مجید ناصری‌نژاد نماینده شادگان این سفر را «نمایشی» خواند و گفته بود که «این سفرهای کوتاه و یک‌روزه‌ مشکلات خوزستان را حل نمی‌کند».

رهبر ایران با انتقاد ضمنی از دولت‌های پیشین تصریح کرد: «توفیق دیگر شما (دولت رئیسی) این است که این دولت از فرافکنی و بهانه ‌تراشی احتراز کرده. مسئولیت‌پذیر بوده. ما نشنیدیم در این مدت از مسئولین محترم دولتی که بگویند آقا نمی‌گذارند کار کنیم، اختیار نداریم.»

این سخن خامنه‌ای کنایه‌ای به روسای جمهوری پیشین ایران از جمله حسن روحانی تلقی می‌شود که همواره از دخالت شخص رهبر، منتسبان وی و نهادهای تحت دستور او در امور دولت و سیاست های ریز و درشت کشور گلایه می‌کردند.

دولت رئیسی در شرایطی سال دوم خود را آغاز می‌کند که بالاترین میزان نارضایتی در میان طبقات جامعه مشاهده می‌شود. کارگران، کارمندان، بازنشستگان و فرهنگیان و دیگر اقشار جامعه که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند هر روزه در گوشه و کنار ایران دست به اعتصاب و اعتراض می‌زنند.

ابراهیم رئیسی، در انتخابات خرداد 1400 با کمترین میزان مشارکت در چهار دهه گذشته و با نزدیک به چهار میلیون رای باطله به ریاست‌‌جمهوری رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید