ایران می‌گوید با پرونده باز فعالیت‌های «مشکوک» اتمی توافقی در وین امضا نمی‌کند

رویترز: ایران خواستار توقف تحقیقات آژانس درباره سایت‌های «مشکوک» هسته‌ای شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در اظهاراتی تأکید کرد، تهران بدون بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هیچ توافقی را با آمریکا در وین امضا نخواهد کرد.

ابراهیم رئیسی که دوشنبه 7 شهریور، به مناسبت «هفته دولت» در نشستی سالانه با خبرنگاران شرکت کرده بود، شرط ایران برای بسته‌شدن پرونده آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده این کشور را یک «رکن» از خواسته‌های ایران دانست.

مقامات آمریکایی بارها مخالفت خود با این شرط را اعلام کرده و تصریح کرده‌اند، تنها در صورتی این پرونده مختومه خواهد شد که ایران به سوالات آژانس پاسخ معتبر و قانع‌کننده‌ای ارائه دهد.

رئیسی در بخش دیگری از اظهارات خود، توانمندی‌های هسته‌ای را «حق» ایران دانست و گفت، کسی نمی‌تواند آن را از ایران بگیرد.

او سه شرط دیگر ایران برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را برشمرد و گفت، تهران خواهان رفع تحریم‌ها، «همراه با راستی‌آزمایی و ارائه تضمین‌های اعتمادآفرین» در این زمینه است.

رئیسی در ادامه به مخالفت‌های اسرائیل با برنامه هسته‌ای این کشور اشاره کرد و مدعی شد، اقدامات تل‌آویو مانع پیشرفت برنامه اتمی ایران نخواهد شد.

او در همین زمینه هشدار داد، اگر تل‌آویو برای تهدید ایران اقدامی انجام دهد، اسرائیل قبل از اجرای آن نابود خواهد شد.

دیدار با بایدن

به دنبال احتمال حضور ابراهیم رئیسی، در مجمع عمومی سازمان ملل، او امروز در پاسخ به خبرنگاری گفت، با جو بایدن، همتای آمریکایی خود دیدار نخواهد کرد و با او «دست» نخواهد داد.

او در این زمینه مدعی شد، این دیدار هیچ فایده‌ای برای منافع ایران نخواهد داشت.

این در حالی است که اخیر برخی از قانون‌گذاران آمریکایی از دولت جو بایدن خواسته‌اند، تا به هیئت دیپلماتیک ایرانی، شامل رئیسی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر ویزا ندهد، چرا که آنها نماینده یک «رژیم تروریست» هستند.

پایان اولین سال ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی

ابراهیم رئیسی در ماه گذشته، اولین سال ریاست‌جمهوری خود را به پایان رساند. دورانی که به گفته مقامات این کشور، سیاست دولت رئیسی در آن بر موضوع دورزدن تحریم‌ها و افزایش روابط این کشور با همسایگان ایران تمرکز کرده بود.

به گفته ناظران، فارغ از ادعای افزایش صادرات نفتی مقامات این کشور در زیر سایه تحریم‌های آمریکا، تغییر مثبتی در زندگی معیشتی مردم ایجاد نشده بلکه شاخص‌های اقتصادی نشان‌دهنده رکود اقتصادی و افزایش نارضایتی‌های اجتماعی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید