آژانس: ایران غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای IR-6 را در نظنز آغاز کرده است

دو آبشار دیگر، یکی در حال آماده شدن برای غنی‌سازی است و در دیگری تاکنون گاز «هگزافلوراید» تزریق نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران خبر داد که تهران غنی‌سازی اورانیوم در یکی از سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 در نطنز را آغاز کرده است.

بر اساس گزارش آژانس که به رویت خبرگزاری «رویترز» رسیده است، ایران از آبشار 174 سانتریفیوژی در تاسیسات زیرزمینی نطنز برای غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص 5 درصد استفاده می‌کند.

گزارش آژانس می‌افزاید، هنگام بازدید بازرسان این سازمان از تاسیسات زیرزمینی نظنز در روز گذشته، مواد هسته‌ای وارد سومین آبشار از سه آبشار سانتریفیوژهای IR-6 نشده بود.

دو آبشار دیگر، یکی در حال آماده شدن برای غنی‌سازی است و در دیگری تاکنون گاز «هگزافلوراید» تزریق نشده است.

آژانس پیشتر گزارش داده بود که ایران نصب سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 را در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز تکمیل کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفته بود که این کشور تصمیم گرفته است در واکنش به تحریم‌های اخیر آمریکا، اقدام به گازدهی صدها سانتریفیوژ نسل جدید مراکز هسته‌ای خود کند.

وبسایت «نورنیوز»،‌ نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی نوشته بود، سانتریفیوژهایی که ایران اعلام کرد به آن‌ها گازدهی کرده از نوع IR-1 و IR-6 هستند که پیشتر در مجتمع «احمدی روشن» نصب و برای اجرای عملیات آماده شده بود.

پیشتر، روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی از ساخت تاسیسات هسته‌ای و تونل‌های جدید زیرزمینی وسیع در سایت نطنز خبر داده بود.

بنا بر این گزارش، سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل در سال گذشته برنامه‌های ایران در حفاری شبکه‌ای از تونل‌های عظیم در قسمت جنوبی سایت نطنز را رصد کرده‌اند.

به نوشته این روزنامه با تکمیل این تونل‌ها، ایران می‌کوشد سایت اصلی غنی‌سازی اورانیوم خود را به دل زمین در اعماق کوه منتقل کند تا از حملات احتمالی در امان باشد.

ایران اخیرا در واکنش به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در محکومیت این کشور، اقدام به خاموش کردن دوربین‌های پادمانی آژانس کرده بود.

خبرگزاری «رویترز» در آن زمان نوشت که ایران با راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته، بر شدت فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود خواهد افزود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید