واشینگتن: توافق با ایران نزدیک است اما اختلاف‌های مهمی وجود دارد

وزارت خارجه ایران اعلام کرد که بیشتر مسائل مرتبط با توافق برجام حل‌وفصل شده اما موضوعات اندک باقیمانده، موضوعات «حساس، مهم و تعیین‌کننده»‌ هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که مذاکره‌کنندگان اتمی نسبت به دو هفته پیش به امضای توافق نزدیکتر شده‌اند اما کماکان شکاف‌ها و اختلافات عمده‌ای میان طرف‌ها وجود دارد.

کربی، یک‌شنبه 6 شهریور در گفتگو با شبکه خبری «سی ان ان» تاکید کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا کماکان دیپلماسی و بازگشت به توافق برجام را بهترین رویکرد در تعامل با ایران می‌داند.

او با اشاره به ارسال پاسخ واشینگتن به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام، از حل مشکل اتمی ایران ابراز امیدواری کرد.

کربی همچنین افزود که در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی، حل دیگر مشکلات منطقه با تهران بسیار مشکل خواهد شد.

زمان نامشخص پاسخ ایران

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم شامگاه یک‌شنبه درباره زمان پاسخ ایران به نظرات آمریکا پیرامون مذاکرات اتمی گفت، «زمان مشخصی را نمی‌توان اعلام کرد اما در اولین فرصتی که جمع‌بندی شکل بگیرد پاسخ داده خواهد شد.»

کنعانی تصریح کرد، بیشتر مسائل مرتبط با توافق برجام میان طرفین حل‌وفصل شده است اما موضوعات اندک باقیمانده، موضوعات «حساس، مهم و تعیین‌کننده»‌ هستند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران به این موضوعات اشاره نکرد اما اظهار داشت: «ما به‌دنبال یک توافق خوب و پایدار هستیم و در این ارتباط با جدیت مذاکره می‌کنیم و این روند را دنبال می‌کنیم.»

جمهوری اسلامی هفته گذشته از دریافت پاسخ آمریکا به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام خبر داد.

متن نهایی

اتحادیه اروپا برای پایان‌دادن به بن‌بست مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، مرداد ماه گذشته پیش‌نویسی را به طرف‌های مذاکره‌کننده پیشنهاد داد و آن را «متن نهایی» خواند.

این پیش‌نویس پس از چند مرحله تغییر و اعمال نظر، هم‌اکنون توسط تهران در حال بررسی است.

در همین رابطه، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در اظهاراتی گفت، آمریکا بدون اعمال «تهدید نظامی معتبر» علیه ایران، قادر به دستیابی «توافق هسته‌ای خوبی» نخواهد بود.

لاپید یک‌شنبه در نشستی مطبوعاتی تاکید کرد، قدرت‌های جهانی «باید ایران را به امضای توافق بسیار بهتری سوق دهند. توافقی که خود آمریکایی‌ها آن را طولانی‌تر و قوی‌تر خوانده بودند.»

نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام گفت، این پیش‌نویس با آن‌ چیزی که بایدن در جریان سفر خود به اسرائیل گفته بود، تفاوت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید