مذاکرات هسته‌ای وین؛ ایران پاسخ آمریکا را تا روز جمعه بررسی خواهد کرد

خبرگزاری «بلومبرگ» روز گذشته به نقل از برخی مقامات غربی گزارش داده بود، ایران و آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای وین، هنوز اختلافاتی درباره برخی «جزئیات مهم» دارند و برای حل‌وفصل کردن این اختلافات ممکن است به هفته‌ها زمان نیاز داشته باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه مذاکرات غیرمستقیم بین تهران و واشینگتن، پایگاه «نور نیوز»، رسانه نزدیک به «شورای عالی امنیت ایران» خبر داد که تهران تا روز جمعه پاسخ آمریکا به خواسته‌های اخیر ایران را بررسی خواهد کرد.

نور نیوز، یک‌شنبه 6 شهریور در توییتی نوشت: « بررسی دقیق پاسخ‌های آمریکا به محورهای اصلاحی ایران در خصوص ایده‌های هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی همچنان در سطوح کارشناسی در جریان است و این روند حداقل تا پایان هفته جاری ادامه خواهد داشت.»

اتحادیه اروپا با هدف پایان دادن به بن‌بست مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در اوایل مرداد ماه پیش‌نویسی را تحت عنوان «متن نهایی» برای ایران، آمریکا و کشورهای 1+4 ارسال کرد.

واکنش ایران به این متن نهایی، اعمال تغییراتی بود که به گفته مقامات تهران، خطوط قرمز این کشور در آن مورد تأکید قرار گرفته بود.

برخی مقامات آمریکایی در این زمینه تصریح کرده بودند، ایران از برخی خواسته‌های اصلی پیشین خود مانند حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا عقب‌نشینی کرده است.

«العربیه» پیشتر گزارش داده بود که در متن تهران، برخی «خواسته‌های اضافی» نیز مطرح شده بود که واشینگتن با تمام آن‌ها مخالفت کرده است.

در همین راستا وزارت خارجه ایران، چهارشنبه 2 شهریور اعلام کرد که پاسخ واشینگتن به تغییرات ایران بر متن پیش‌نویس اتحادیه اروپا را دریافت کرده است.

پیش از آن برخی مقامات جمهوری اسلامی مانند ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی واشینگتن را به تاخیر در ارسال پاسخ و «معطل کردن» طرف‌های دیگر در مذاکرات وین متهم کرده بود.

این در حالی است که واشینگتن پاسخ خود را ظرف ده روز به تهران ارسال کرد. مدت زمانی که به گفته نور نیوز، ایران نیز برای بررسی پاسخ آمریکا به آن نیاز دارد.

اصرار «کیهان» بر تعلیق مذاکرات

روزنامه کیهان که زیر نظر حسین شریعتمداری، نماینده علی خامنه‌ای فعالیت می‌کند، در روزهای گذشته چندین گزارش برای تشویق مقامات ایران به «تعلیق مذاکرات» و یا «زدن قید» این گفت‌وگوها منتشر کرده است.

کیهان شنبه 5 شهریور در بخش «یادداشت روز» خود، مذاکرات را «طعمه» آمریکا خواند و افزود: «لغو تحریم با مذاکره طعمه‌ای است که مسئولان سیاست خارجی آمریکا روی قلاب گذاشته‌اند و دولت سیزدهم ..می‌تواند قید این طعمه را بزند.»

این روزنامه، در بخش دیگری از این یادداشت، مذاکرات احیای برجام را «دور باطل» خواند و مدعی شد، دولت ابراهیم رئیسی در طول یک سال گذشته «عملکرد قابل قبولی» در زمینه دور زدن تحریم‌های آمریکا داشته است.

کیهان این هفته در گزارشی دیگر، با «خسارت محض» خواندن برجام وعده داده بود، اگر هیئت‌ مذاکره‌کننده ایران در وین تا دوماه دیگر صبر کرده و توافقی را امضا نکند، «اوضاع زمین تا آسمان تغییر خواهد کرد.»

خبرگزاری «بلومبرگ» روز گذشته به نقل از برخی مقامات غربی گزارش داده بود، ایران و آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای وین، هنوز اختلافاتی درباره برخی «جزئیات مهم» دارند و برای حل‌وفصل کردن این اختلافات ممکن است به هفته‌ها زمان نیاز داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید