سران سه قوه انتشار گزارش‌های تحقیق و تفحص توسط مجلس ایران را منع کردند

اظهارات مقامات عالی ایران در واکنش به قرائت گزارش مجلس از فساد گسترده در شرکت فولاد مبارکه اصفهان است که طبق آن حدود 92 هزار میلیارد تومان تخلف و رانت صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سران سه قوه جمهوری اسلامی در نشست مشترکی تاکید کردند که بررسی گزارش‌های «تحقیق و تفحص» مجلس صرفا در صلاحیت قوه قضائیه است و تا پیش از رسیدگی به این گزارش‌ها در محاکم قضایی لازم است از «گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای» درباره آنها خودداری شود.

این اظهارات مقامات عالی ایران در واکنش به قرائت گزارش مجلس از فساد گسترده در شرکت فولاد مبارکه اصفهان است که طبق آن حدود 92 هزار میلیارد تومان «تخلف، انحراف، تحمیل خسارت و توزیع رانت» صورت گرفته است.

طبق گزارش مجلس، شرکت فولاد مبارکه در فاصله سال‌های 1397 تا 1400 شمسی، هزاران میلیارد تومان رانت تحت عنوان هدیه و کمک به نهادهای حکومتی از جمله اداره اطلاعات، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، صداوسیما، دفاتر ائمه جمعه و چهره‌های سیاسی پرداخت کرده است.

برخی تخلفات دیگر شرکت فولاد مبارکه بر اساس گزارش مذکور شامل «پرداخت وجوه بدون وجود و ارایه مدارک و مستندات پشتوانه»، «پرداخت مغایر با قوانین و مقررات، نظیر پرداخت کمک و هدایا»، «پرداخت مازاد بر قرارداد»، و «پرداخت بابت اقدامات غیرضرور و قراردادهای غیرضرور» می‌شود.

حجم این تخلف آن‌چنان گسترده بود که حجت‌الله فیروزی، نماینده مجلس ایران خواستار ایجاد یک «شعبه ویژه» در قوه قضاییه برای بررسی این پرونده شد.

با این حال گزارش مجلس واکنش مقامات و نهادهای بسیاری که در این فساد گسترده نقش داشتند را برانگیخت.

روابط عمومی مجلس برای کاهش فشارها گزارش تحقیق و تفحص فولاد مبارکه را «نشان از مبارزه ساختاری نظام با فساد و تخلف» عنوان کرد تا وجود «فساد سیستماتیک» در نظام جمهوری اسلامی را منکر شود.

به‌رغم این، اردشیر مطهری، نماینده گرمسار در مجلس، در توییتر نوشت که فولاد مبارکه «نوک کوه فساد» است.

تاکید سران سه قوه جمهوری اسلامی بر عدم انتشار گزارش‌های تحقیق و تفحص و رسانه‌ای نشدن جزئیات آن در حالی است که محمدباقر قالیباف، رئیس کنونی مجلس خود از متهمان عمده فسادهای کلان در ایران است.

فسادهای قالیباف در شهرداری تهران، بحث هلدینگ یاس که در فایل صوتی فرماندهان سپاه مطرح شد، خرید خانه‌های گران قیمت، پرداخت رانت به همسر و بحث «سیسمونی گیت» دختر وی تنها بخشی از فسادهای رئیس مجلس ایران است.

مقامات قضایی ایران هم بجای رسیدگی به این اتهامات با رسانه‌ها و افشاکنندگان چنین فسادهایی برخورد می‌کنند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز چندین بار نارضایتی خود را از اعلام فساد مقامات نظامش ابراز کرده بود و حتی در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از بانک‌های ایران از عبارت «کش ندهید» برای سرپوش گذاشتن فساد مقامات عالی و نهادها استفاده کرده بود.

اشاره سران سه قوه به خودداری از «گمانه‌زنی» رسانه‌ای درباره پیگیری پرونده‌های فساد توسط رسانه‌ها نیز در راستای دستورات رهبر جمهوری اسلامی بوده که فضای رسانه‌ای را «ول» توصیف کرده بود و خواستار کنترل و سانسور بیشتر رسانه‌ها به‌ویژه «فضای مجازی» شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید