آکسیوس: اسرائیل نشانه‌های مثبتی از وجود گزینه نظامی آمریکا علیه ایران دریافت کرده است

به گفته یک مقام اسرائیلی، وزیر دفاع این کشور در جریان سفر به واشینگتن متوجه شد که دولت بایدن برای تصمیم‌گیری در قبال توافق هسته‌ای با ایران، هیچ تاریخی را به عنوان ضرب الاجل تعیین نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد نظامی تل‌آویو در اظهاراتی اعلام کرد، بنی گانتز، وزیر دفاع این کشور در جریان سفر اخیر خود به واشینگتن، «نشانه‌های مثبتی» از جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دریافت کرد که بر مبنای آن، آمریکا همزمان با برگزاری مذاکرات هسته‌ای، در حال توسعه یک گزینه نظامی علیه تهران است.

به گزارش وبگاه خبری «آکسیوس»، گانتز در دیدار با سالیوان، مخالفت تل‌آویو با این توافق هسته‌ای را یادآوری کرده و بر نیاز واشینگتن به یک «تهدید نظامی معتبر» علیه ایران تأکید کرده است.

این دیدار روز جمعه 4 شهریور به وقت محلی برگزار شد و دو طرف درباره احتمال احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران رایزنی کردند.

بر اساس گزارش آکسیوس، یک مقام نظامی اسرائیلی در این زمینه گفته است، هنگامی که گانتز در این دیدار سالیوان را تحت ‌فشار قرار داد، وزیر دفاع اسرائیل «نشانه‌های مثبتی» درباره یک گزینه نظامی احتمالی از سوی آمریکا دریافت کرد.

این مقام اسرائیلی توضیح بیشتری درباره این گزینه نظامی ارائه ندارد، اما افزود: «ما احساس می‌کنیم مسیری برای تعمیق و تقویت توانایی‌ها علیه ایران وجود دارد و آمریکایی‌ها عمیقا متوجه می‌شوند که این [تهدید نظامی] به ایرانی‌ها انگیزه‌ می‌دهد تا درباره توافق هسته‌ای، بیشتر عمل‌گرا باشد.»

آکسیوس به نقل از این مقام اسرائیلی افزوده است، اگر واشینگتن و تهران به توافق هسته‌ای دست پیدا کنند، وجود یک تهدید نظامی معتبر علیه ایران از سوی آمریکا، از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مقام اسرائیلی در ادامه تأکید کرد، حتی اگر برجام احیا شود، تل‌آویو به حق برای «آزادی عمل علیه ایران» پایبند است.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا درباره این دیدار گفته بود، گانتز و سالیوان «درباره پایبندی آمریکا به عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای و نیاز برای مقابله با تهدید ایران و گروه‌های نیابتی وابسته به این کشور بحث و گفت‌وگو کردند.»

فقدان ضرب الاجل برای دستیابی به توافق

این مقام اسرائیلی در بخش دیگری از اظهارات خود افزود، گانتز در جریان دیدار خود با سالیوان، به گونه‌ای متوجه شد که دولت بایدن برای تصمیم‌گیری در قبال توافق هسته‌ای با ایران، هیچ تاریخی را به عنوان ضرب الاجل تعیین نکرده است.

او در ادامه تصریح کرد: «این یک توافق انجام‌شده نیست. اسرائیل هنوز فرصت زیادی برای اعمال یک تغییر و حتی تلاش برای ایجاد یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر می‌بیند.»

گانتز در سفر خود با واشینگتن، با مقامات ارشد «ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا» موسوم به «سنتکام» نیز دیدار کرد و درباره مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه بحث و گفت‌وگو کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید