اویل پرایس؛ ایران وعده داد جای خالی نفت روسیه را پر کند

حمله روسیه به اوکراین که اروپا را از لحاظ منابع انرژی در مضیقه قرار داده، بر تلاش‌های اتحادیه اروپا برای سر گرفتن معامله هسته‌ای افزوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش رسانه‌های غربی، ایران تلاش می‌کند با وسوسه تامین انرژی اروپا در بحبوحه جنگ اوکراین و قطع منابع انرژی روسیه، اتحادیه اروپا را به نهایی کردن توافق هسته‌ای ترغیب کند.

به گزارش «اویل‌پرایس»، جواد اوجی، وزیر نفت ایران، گفته است ایران آماده تحویل محموله‌های نفت و گاز به اروپا برای زمستان امسال است. وی با تاکید بر اینکه قیمت انرژی در اروپا از کنترل خارج شده است، آلمان را مثال زده و گفته ممکن است به دلیل هزینه‌های بیش از حد انرژی، برخی مشاغل در آنجا تعطیل شوند.

اوجی با تاکید بر اینکه «اروپایی‌ها خودشان این بلا را به سر خودشان آورده‌اند»، گفته تا زمانی که اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد با پیشنهاد ایران چه کند، ایران به صدور نفت و گاز خود به آسیا، آمریکای لاتین و بخش‌هایی از اروپا که خریدار انرژی هستند، ادامه خواهد داد.

به گفته «اویل‌پرایس»، به‌رغم تحریم‌های آمریکا، ایران در سال جاری صادرات نفت خود را افزایش داده است، که بخش عمده آن به چین می‌رود. در ماه‌های اخیر، نفت خام روسیه به یکی از رقبای اصلی نفت ایران تبدیل شده است، چرا که هر دو زیر قیمت بازارهای جهانی ارائه می‌شوند.

نفت خام ایران در ماه ژوئیه با رقابت شدیدی از سوی نفت اورال روسیه روبرو شد، چرا که نفت روسیه که مثل نفت ایران تحت تحریم‌های شدید نبود، با تخفیف مشابهی به بازار عرضه شد. با این حال، در جایی که قیمت هر دو گونه نفت دومرتبه افزایش یافته است، پالایشگاه‌های چینی در ماه اوت ترجیح داده‌اند واردات نفت خود از ایران را افزایش دهند.

به گفته «اویل‌پرایس»، اتحادیه اروپا طی یک سال و خرده‌ای جاری به شدت تلاش کرده است توافق اتمی میان ایران و آمریکا را به سرانجام برساند. حمله روسیه به اوکراین که اروپا را از لحاظ منابع انرژی در مضیقه قرار داده، بر تلاش‌های این اتحادیه برای سر گرفتن معامله هسته‌ای افزوده است. کارشناسان می‌گویند دریافت انرژی ارزان می‌تواند یکی از انگیزه‌های اروپا برای این کار باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید