کاخ سفید: در صورت تامین منافع آمریکا بایدن آماده امضای توافق با ایران است

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین اعلام کرد هرگونه پیشنهاد برای اصلاح پیش‌نویس توافق هسته‌ای با ایران، باعث طولانی‌شدن مدت مذاکرات خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید درباره مذاکرات اتمی برای احیای برجام اعلام کرد واشینگتن و متحدان آماده هر گونه سناریو در رابطه با توافق اتمی با ایران بوده و بایدن آماده امضای این توافق در صورت تامین منافع امنیت ملی آمریکا است.

در همین رابطه میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، پنجشنبه 3 شهریور اعلام کرد هرگونه پیشنهاد برای اصلاح پیش‌نویس توافق هسته‌ای با ایران، باعث طولانی‌شدن مدت مذاکرات خواهد شد.

اولیانوف در حساب «توییتر» خود با اعلام این که «شرکت‌کنندگان در مذاکرات از این حق برخوردارند که مطابق رویه معمول دیپلماسی چندجانبه، اجرای تغییراتی در متن را درخواست کنند»، افزود: «باید صبور باشیم.»

تهران ساعاتی پیش با اعلام این که «به همان اندازه که آمریکا و اروپا نیاز به دستیابی به توافق هسته‌ای دارند، خواهان دستیابی به این توافق است»، اعلام داشت، حذف سپاه پاسداران از لیست تروریستی، پیش‌شرط مذاکرات هسته‌ای نبود.

به گفته منابعی به «العربیه»، مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی واکنش آمریکا به ملاحظات مربوط به صورت‌بندی توافق هسته‌ای است. این منابع اعلام کردند که در صورت موافقت مجمع با پاسخ آمریکا، توافق هسته‌ای در پنجم سپتامبر آینده امضا خواهد شد.

همزمان حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفت، مادامی که تهران از رعایت «خطوط قرمز و حصول منافع ایران» مطمئن نشود، هیچ «شتاب و عجله‌ای» در انجام مذاکرات نخواهد کرد.

وزیر خارجه ایران با بیان این‌که «در حال بررسی و آنالیز دقیق آخرین متن روی میز و پاسخ طرف آمریکایی هستیم»، تصریح کرد: «روی موضوعات باقیمانده پادمانی بسیار جدی هستیم.»

ایران تاکنون به پرسش‌هایی درباره منبع اورانیوم غنی‌شده در برخی سایت‌های پنهانی خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ نداده است که این مسئله به یکی از نقاط اختلافی عمده میان تهران و واشینگتن در مذاکرات اتمی تبدیل شده است.

تهران خواستار حل این مشکل بدون دادن پاسخ به آژانس به عنوان یکی از پیش شرط‌های امضای توافق احیای برجام است.

دریافت پاسخ امریکا

از سویی وزارت خارجه ایران چهارشنبه اعلام کرد، پاسخ آمریکا به ملاحظات ایران درباره متن نهایی توافق هسته‌ای را دریافت کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد، تهران شامگاه چهارشنبه، پاسخ آمریکا در این زمینه را از طریق هماهنگ‌کننده اروپایی دریافت کرده است.

او افزود، تهران پس از بررسی دقیق پاسخ آمریکا، نتیجه را به هماهنگ‌کننده اروپایی ابلاغ خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرد که واشینگتن با هدف بازگشت دوجانبه به توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، به روند دیپلماسی در قبال ایران پایبند است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه دوم شهریور، به «العربیه» گفت، بازگشت دوجانبه به برجام، در راستای منافع ملی ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

او در ادامه تاکید کرد، برای اعمال محدودیت در برنامه هسته‌ای ایران، دیپلماسی بهترین گزینه است.

به گزارش خبرنگار العربیه، واشینگتن با تمام شروط اضافی مطالبه شده از سوی ایران در متن پیشنهادی اتحادیه اروپا، مخالفت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید