واكنش ايران به حملات آمريكا به گروه‌های نیابتی در سوریه

پیشتر «سنتکام» اعلام کرد در پاسخ به حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران در شمال شرق سوریه، نیروهایی آمریکایی با حمله به یک مرکز تجمع این شبه‌نظامیان چهار نفر از آنها را کشته ‌و چندین سکوی پرتاب راکت را منهدم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی گفت، آمریکا حملات اخیر به سوریه را تلافی حملات به نیروهای خود در سوریه خوانده است درصورتیکه «اصل حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی است.»

ایران در حالی حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را غیرقانونی تلقی می‌کند که گروه‌های نیابتی خارجی وابسته به جمهوری اسلامی سالها است با ادعای «دفاع» از آرامگاه‌های امامان شیعه و نوادگان آنها در سوریه و عراق مشغول جنگ هستند.

با ادامه درگیری میان نیروهای آمریکایی و شبه‌نظامیان وابسته به حکومت ایران در سوریه، ستاد فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا، «سنتکام»، سه‌شنبه یکم شهرویور اعلام کرد که در پاسخ به حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران، نیروهایی آمریکایی با حمله به یک مرکز تجمع این شبه‌نظامیان چهار نفر از آنها را کشته ‌و چندین سکوی پرتاب راکت را منهدم کردند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز گذشته نیز اقدام آمریکا را «تروریستی» خواند و خواهان «خروج فوری» باقی‌مانده نیروهای آمریکایی از سوریه شد.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد شخصا دستور حملات روز سه‌شنبه علیه نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی را صادر کرده است.

بایدن گفت که حمله نیروهای آمریکایی به گروه‌های نیابتی ایران با هدف حمایت از شهروندان آمریکا در داخل و خارج از ایالات متحده انجام شده است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده گفته بود که در دیرالزور «تاسیسات زیرساختی مورد استفاده شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران» را هدف قرار داده است.

کالین کال، معاون پنتاگون، گفته است که این حملات در شرق سوریه پیامی به ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن است.

در همین راستا، سناتور منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در توییتی نوشت: «قویا از اقدامات رئیس‌جمهوری آمریکا برای پاسخ به تجاوزهای ایران و نیروهای نیابتی آن علیه نیروهای آمریکایی در سوریه حمایت می‌کنم. ایران نباید شک کند که ایالات متحده از نیروهای نظامی، شهروندان و منافع خود در هر جایی که ایران آنها را تهدید کند، دفاع خواهد کرد.»

حمله به حماه و طرطوس

دیدبان حقوق بشر سوریه هم روز گذشته در اطلاعیه‌ای گزارش داد اسرائیل حملات گسترده‌ای به اهدافی در شهرهای حماه و طرطوس انجام داده است.

این تحولات در حالی است که خبرهایی از احتمال رسیدن توافق میان آمریکا و ایران پیرامون‌ برنامه اتمی تهران منتشر شده است.

از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011، اسرائیل صدها حمله به مواضع ارتش این کشور، نیروهای نیابتی ایران و حزب‌الله لبنان در خاک سوریه انجام داده است.

تل‌آویو به‌ندرت مسئولیت چنین حملاتی را بر عهده می‌گیرد اما همواره اعلام کرده که اجازه گسترش نفوذ به ایران و گروه‌های نیابتی وابسته به تهران را در سوریه نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید