گزارش جدید نقض حقوق بشر در ایران؛ اعدام 55 نفر طی ماه مه سال 2022

گزارشگر ویژه حقوق بشر از «عدم تناسب» مجازات اعدام‌ در میان اقلیت‌های قومی در ایران نیز ابراز نگرانی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، در آخرین گزارش خود درباره نقض گسترده حقوق بشر در جمهوری اسلامی اعلام کرد در شش ماه اول سال جاری میلادی دستکم 251 نفر از جمله 6 زن اعدام شده که از این تعداد تنها در ماه مه امسال 55 نفر به دار آویخته شدند.

گزارش جدید رحمان که سه‌شنبه 1 شهریور بر اساس قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل تهیه شده است، حاوی اطلاعاتی در خصوص جزئیات نقض حقوق بشر در ایران و توصیه‌هایی برای بهبود آن بوده که طبق آن رقم اعدام‌ها در این کشور طی شش ماه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 برابر شده است.

بیشترین اعدام طی یک ماه

طبق گزارش جاوید رحمان، اعدام 55 نفر توسط قوه قضائیه ایران در ماه مه امسال، بیشترین تعداد اعدامی در یک ماه از سال 2017 به بعد محسوب می‌شود.

در این گزارش همچنین به افزایش اعمال شکنجه و رفتارهای خشونت‌آمیز توسط ماموران دولتی، توسل نیروهای امنیتی به رفتارهای مغایر با قوانین بین‌المللی حین بازداشت شهروندان، استفاده بیش از حد از زور برای سرکوب اعتراضات، نقض آزادی بیان و برخوردهای قضایی با بازیگران، فعالان و نهادهای مدنی، نقض حق حیات از طریق محرومیت زندانیان و بازداشت‌شدگان از مراقبت‌های پزشکی اشاره شده است.

اقلیت‌های قومی

گزارشگر ویژه حقوق بشر از «عدم تناسب» مجازات اعدام‌ در میان اقلیت‌های قومی در ایران نیز ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس گزارش رحمان، تقریبا 25 درصد اعدام‌شدگان در شش ماه اول سال جاری میلادی بلوچ بوده‌اند و در همین دوره بیش از 25 شهروند کُرد نیز اعدام شده‌اند که اتهام اکثر آن‌ها توسط قوه قضائیه ایران «قتل عمد» عنوان شده است.

در بخشی از این گزارش آمده است که گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، به‌رغم ممنوعیت ورود به این کشور، با جمعی از قربانیان نقض حقوق بشر، فعالان مدنی و خانواده آنها تماس داشته است.

رحمان با اشاره به استفاده بیش از حد نیروهای امنیتی از زور طی اعتراضات ماه مه امسال، از کشته‌شدن دستکم 5 نفر در استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری با شلیک مستقیم به سوی مردم گزارش داده است.

قربانیان مین

در گزارش جاوید رحمان از وجود «مین‌های زمینی» در مناطق مرزی ایران نیز به عنوان تهدید زندگی شهروندان یاد شده و آمده است در 6 ماه اول سال 2022 دستکم‌ 2 نفر بر اثر انفجار مین کشته و 19 نفر زخمی شدند که پنج کودک در میان آنها دیده می‌شود.

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل با درخواست از دولت ایران برای پاکسازی سریع مناطق مشکوک به وجود مین، از جمهوری اسلامی خواست به «کنوانسیون اتاوا» درباره ممنوعیت استفاده، ذخیره، تولید و انتقال مین‌های ضد نفر بپیوندد.

رحمان در گزارش خود به نقد موارد دیگری همچون برگزاری مراسم «قسامه» در مراجع قضایی برای محکومیت متهمان به اعدام، استفاده از شکنجه و رفتار‌های خشونت‌آمیز برای اخذ اعترافات اجباری و همچنین تصمیم قضات برای صدور احکامی از جمله اعدام با وجود شواهد و مستندات ناکافی پرداخته است.

او به‌ویژه نسبت به روش‌های بازجویی در ایران که با استانداردهای بین المللی مطابقت ندارند، ابراز نگرانی کرد و از مقامات ایرانی خواست به متهمان اجازه دهند بر اساس اصل 35 قانون اساسی کشور از حق دسترسی به وکیل انتخابی محروم نباشند.

گزارش 24 صفحه‌ای وضعیت حقوق بشر در ایران که‌ به موجب قطعنامه‌ پیشین مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهیه شده، قرار است در نشست بعدی مجمع عمومی ارائه شود.

جاوید رحمان از زمان تعیین به عنوان گزارشگر حقوق بشر در ایران در تیر 1397، از ورود به خاک این کشور منع شده است و برای تهیه گزارش‌های دوره‌ای خود مجبور به دیدار با قربانیان نقض حقوق بشر و خانواده آنها در خارج از ایران و یا به طور غیرمستقیم از طریق طرف‌های سوم بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید