درخواست «دقیقه 90» بنت از دولت بایدن: توافق هسته‌ای با ایران را امضا نکنید

به گفته نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، توافق هسته‌ای جدید با ایران، صدها میلیارد دلار به جیب دولت «تروریست» این کشور و گروه‌های نیابتی وابسته به ایران می‌ریزد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل که هم‌اکنون به عنوان «نخست‌وزیر جایگزین» این کشور مشغول فعالیت است، در توییتی از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست تا با ایران توافق جدیدی درباره پرونده هسته‌ای این کشور امضا نکند.

بنت، سه‌شنبه، 1 شهریور، با ارائه این درخواست «در لحظات آخر» مذاکرات وین، از دولت آمریکا خواست تا مانع توافقی شوند که به گفته او، صدها میلیارد دلار به «جیب دولت تروریست ایران و گروه‌های نیابتی وابسته به این کشور» می‌ریزد.

Advertisement

واشینگتن پیشتر اعلام کرده بود، با توجه به عقب‌نشینی ایران از برخی شروط اصلی خود در مذاکرات هسته‌ای وین، احتمال احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» نسبت به دو هفته پیش افزایش یافته است.

نفتالی بنت در واکنش به خبر احتمال دستیابی به چنین توافقی، احیای برجام را فرصتی برای توسعه، نصب و عملیاتی‌کردن سانتریفیوژها توسط ایران دانست و گفت، تهران در عرض دو سال می‌تواند بدون «تقریبا هیچ محدودیتی» دست به این اقدامات بزند.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل نیز روز گذشته به دولت جو بایدن هشدار داد که توافق با ایران، امکان انتقال 250 میلیارد دلار به شبه‌نظامیان نیابتی وابسته به تهران را فراهم می‌کند.

«فاصله کم دولت بایدن تا تسلیم شدن در برابر تهران»

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در ادامه خبر داد، در طول یک سال گذشته، لحظاتی وجود داشت که دولت بایدن تا تسلیم شدن دربرابر خواسته‌های ایران فاصله‌ای نداشت.

به گفته بنت، تل‌آویو در این لحظات موفق شده بود کاخ سفید را از دادن امتیاز به ایران منصرف کند.

او در ادامه ابراز امیدواری کرد که وضعیت «همچنان این‌گونه باقی بماند.»

اقدام نظامی احتمالی اسرائیل علیه ایران

اسرائیل پیشتر بارها اعلام کرده است که اگر دیپلماسی در برابر ایران کارساز نباشد، تل‌آویو ممکن است دست به اقدامی نظامی برای توقف برنامه‌های هسته‌ای ایران بزند.

ایران نیز در واکنش به این اظهارات اعلام کرده است، هرگونه اقدام نظامی تل‌آویو با پاسخ «قاطع» تهران مواجه خواهد شد.

نفتالی بنت در بخش پایانی اظهارات خود در این زمینه تصریح کرد:«دولت اسرائیل عضوی از توافق [احیای برجام] نیست. اسرائیل به هیچ یک از محدودیت‌های ناشی از توافق متعهد نیست و از تمام ابزارهای موجود برای جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران استفاده خواهد کرد.»

سفر مشاور امنیت ملی اسرائیل به آمریکا

خبرنگار «العربیه» پیشتر گزارش داده بود، ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، روز سه‌شنبه برای بحث و گفت‌و‌گو درباره توافق هسته‌ای با ایران به واشینگتن سفر کرده و با جیک سالیوان، همتای آمریکایی خود دیدار خواهد کرد.

پرایس با اشاره به این سفر گفت، آمریکا در هر مرحله از روند مذاکرات وین، با اسرائیل در تماس بوده و آن‌ها را در جریان این مذاکرات گذاشته است.

او تأیید کرد که پرونده ایران، محور اصلی گفت‌وگوهای بین هولاتا و مقامات ارشد آمریکایی در این هفته خواهد بود.

مذاکرات هسته‌ای بین ایران، آمریکا و کشورهای 1+4 که از آوریل سال گذشته آغاز شده بود، وارد مرحله سرنوشت‌سازی شده است.

تهران در هفته گذشته پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا را ارسال کرد و این پاسخ هم‌اکنون توسط واشینگتن بررسی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size