ایران خواستار بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک این کشور نزد آژانس شد

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت، این کشور در هفته جاری از سامانه‌های جدید هسته‌ای رونمایی خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در اظهاراتی گفت، پرونده تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده این کشور‌، می‌باید تا قبل از روز احیای احتمالی «برجام» بسته شود.

اسلامی چهارشنبه 2 شهریور در نشستی مطبوعاتی، خواستار «تعیین تکلیف» و «خاتمه» پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور توسط شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد و آن را یکی از خواسته‌های مقامات تهران دانست.

Advertisement

خبرگزاری «رویترز» پیشتر به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی نوشته بود، ایران در پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای وین، از شرط پیشین خود مبنی بر بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره برنامه هسته‌ای این کشور، عقب‌نشینی کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادعا کرد، این کشور هیچ سایت هسته‌ای اعلام نشده‌ای ندارد و موارد مطرح شده توسط آژانس، «ساخته و پرداخته» سازمان مجاهدین خلق و اسرائیل است.

او در این اظهارات، پرونده تحقیقات آژانس را در راستای اقدام برای توقف برنامه هسته‌ای ایران دانست و آن را با ترور دانشمندان هسته‌ای این کشور مقایسه کرد.

آژانس پیشتر اعلام کرده بود، در سه مکان اعلام‌نشده ایران آثاری از اورانیوم کشف کرده است. این سه مکان در ورامین، تورقوزآباد در حومه تهران و در مریوان در استان کردستان است.

رونمایی از سامانه‌های جدید هسته‌ای

در حالی‌که واشینگتن اعلام کرده است، احتمال دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات وین نسبت به دو هفته پیش افزایش یافته است، محمد اسلامی در اظهارات خود از رونمایی سامانه‌های جدید هسته‌ای این کشور در هفته جاری خبر داد.

این در صورتی است که اگر ایران، آمریکا و کشورهای 1+4 به توافقی نهایی دست پیدا کنند، ایران متعهد خواهد شد تا از فعالیت‌های هسته‌ای خود کاهش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید