وزارت خارجه آمریکا: احیای «برجام» مانع تعقیب سپاه پاسداران در منطقه نخواهد شد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اقدام ایران در عقب‌نشینی از شرط خود برای حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، در صورتی که توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» احیا شود، واشینگتن از «هر ابزاری» که در اختیار دارد، برای تعقیب سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی ایران در منطقه استفاده خواهد کرد.

پرایس، دوشنبه 22 اوت در نشستی مطبوعاتی، ضمن استقبال از اقدام ایران در عقب‌نشینی از شرط خود برای حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای وین گفت، این اقدام تهران، یکی از دلایلی است که احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای، نسبت به دو هفته گذشته را افزایش داده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تهران «برخی از خواسته‌های» خود را کنار گذاشته و پرونده سپاه پاسداران یکی از آن‌ها بوده است. او اشاره‌ای به شروط دیگر نکرد.

پرایس در بخش دیگری از اظهارات خود که به نظر می‌آمد پاسخی به اظهارات همتای ایرانی خود در روز گذشته باشد، اتهام تأخیر در ارائه پاسخ آمریکا به اتحادیه اروپا را تکذیب کرد و گفت، این ادعا که واشینگتن روند مذاکرات را به تعویق انداخته است، درست نیست.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز گذشته واشینگتن را به «معطل کردن» طرف‌های دیگر در مذاکرات وین متهم کرده بود.

این در حالی است که آمریکا پیشتر موافقت خود با پیش‌نویس اتحادیه اروپا در اسفند سال گذشته را اعلام کرد، اما ایران از امضای آن خودداری کرده و با ارائه درخواست‌های جدید خود، این گفت‌وگوها را متوقف کرد.

مذاکرات هسته‌ای بین ایران، آمریکا و کشورهای 1+4، ماه گذشته ادامه پیدا کرد و اتحادیه اروپا در این زمینه، پیش‌نویسی را با عنوان «متن نهایی» برای طرف‌های مذاکره‌کننده ارسال کرد.

ایران در پاسخ به اتحادیه اروپا، تغییراتی در این «متن نهایی» اعمال کرد و دوشنبه هفته گذشته آن را برای جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فرستاد.

پرایس در این زمینه اعلام کرد، واشینگتن در حال بررسی پاسخ ایران به پیش‌نویس اتحادیه اروپا است و زمانی که این روند کامل شود و آمریکا مشورت‌های خود با شرکایش را به اتمام برساند، دولت بایدن پاسخ خود را به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا ارسال خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه تایید کرد، هنوز اختلافاتی بین تهران و واشینگتن وجود دارد که «می‌بایست حل شوند.»

او در این زمینه تصریح کرد: «ما یک پاسخ آماده داریم...هنگامی که مشورت‌های داخلی و خارجی ما با شرکای نزدیکمان کامل شود، پاسخ خود را ارسال خواهیم کرد.»

سفر مشاور امنیت ملی اسرائیل به آمریکا

خبرنگار «العربیه» پیشتر گزارش داده بود، ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، روز سه‌شنبه برای بحث و گفت‌و‌گو درباره توافق هسته‌ای با ایران به واشینگتن سفر کرده و با جیک سالیوان، همتای آمریکایی خود دیدار خواهد کرد.

پرایس با اشاره به این سفر گفت، آمریکا در هر مرحله از روند مذاکرات وین، با اسرائیل در تماس بوده و آن‌ها را در جریان این مذاکرات گذاشته است.

او تأیید کرد که پرونده ایران، محور اصلی گفت‌وگوهای بین هولاتا و مقامات ارشد آمریکایی در این هفته خواهد بود.

پرونده ایران در آژانس

به گفته مقامات غربی، یکی از مهمترین شروط ایران در مذاکرات وین، بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

برخی رسانه‌ها پیشتر گزارش داده بودند، اتحادیه اروپا در پیش‌نویس خود، برخی امتیازات در این زمینه را به تهران پیشنهاد داده است.

ند پرایس در نشست مطبوعاتی این هفته خود، بار دیگر تأکید کرد که پرونده ایران نزد آژانس، موضوعی سیاسی نیست و نمی‌تواند در مذاکرات به عنوان یک ابزار «چانه‌زنی» استفاده شود.

او در این زمینه تصریح کرد: «هنگامی که مدیر کل آژانس به شورای حکام گزارش دهد که مسائل باقی‌مانده [بین ایران و آژانس] شفاف‌سازی شده و حل‌وفصل شده است، آن زمان انتظار داریم که ایران از دستورالعمل کاری شورای حکام خارج شود.»

پرایس در ادامه افزود: «این امر قبل از آن ممکن نیست. هیچ میان‌بری در این زمینه وجود ندارد.»

«رابطه معکوس» برجام و اقدامات تروریستی ایران در منطقه

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهارات خود با انتقاد از اقدام دولت ترامپ در خروج از برجام مدعی شد، هنگامی که برجام در مرحله عملیاتی بوده و هر دو طرف به آن متعهد بودند، ایران در مقایسه با قبل از برجام، شهروندان و منافع آمریکا در منطقه را کمتر مورد هدف قرار می‌‍‌داد.

او در این زمینه گفت، سرعت حملات گروه‌های نیابتی ایران پس از خروج آمریکا از برجام، حدود «400 درصد» افزایش یافت.

مذاکرات هسته‌ای بین ایران، آمریکا و کشورهای 1+4 که از آوریل سال گذشته آغاز شده بود، وارد مرحله سرنوشت‌سازی شده است.

تهران در هفته گذشته پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا را ارسال کرد و این پاسخ هم‌اکنون توسط واشینگتن بررسی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید