موسسه استراتژی و امنیت: جنگ اوکراین عزم رژیم ایران برای اتمی‌شدن را جزم کرده است

تسلیحات هسته‌ای ایران به عنوان سپر دفاعی حزب‌الله عمل خواهد کرد، و اسرائیل را از حمله به پایگاه‌های آن در لبنان بازخواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«موسسه استراتژی و امنیت جروزالم» در مقاله‌ای به تحلیل این موضوع پرداخته که تهاجم روسیه به اوکراین، عزم رژیم ایران برای اتمی شدن و تقویت توان موشکی خود را جزم کرده است.

به گفته این اندیشکده، رسانه‌ها و مقامات ایرانی مدام تاکید می‌کنند که اگر اوکراین در چارچوب «توافق بوداپست» که در سال 1994 تحت نظارت ایالات متحده امضا شد، خود را داوطلبانه خلع سلاح هسته‌ای نکرده بود، روسیه به این راحتی نمی‌توانست به آن کشور حمله کند. بر این مبنا، رژیم ایران آموخته که نه «جایگاه بین‌المللی» که «توانایی نظامی» کشورها حیاتی‌ترین عامل بازدارندگی است.

استفاده روسیه از موشک‌های بالستیک هدایت‌شونده دقیق کوتاه‌برد و میان‌برد برای کوبیدن زیرساخت‌های اوکراین و فلج کردن کی‌یف همچنین جمهوری اسلامی را مصمم به حفظ و توسعه برنامه موشکی خود کرده است.

سپاه پاسداران در خبرنامه رسمی خود اعلام کرده که جنگ اوکراین، اهمیت توانایی موشکی را برای ایران برجسته می‌کند، چرا که موشک‌ها می‌توانند اهرمی راهبردی ایجاد کنند که «موازنه وحشت» نامیده می‌شود، و می‌تواند دشمن را به پای میز مذاکره بکشاند.

به گفته «موسسه استراتژی و امنیت جروزالم»، ایران از جنگ اوکراین درس‌هایی هم درباره نیروی نیابتی خود «حزب‌الله» گرفته است. روسیه تنها با استفاده از حملات بی‌پایان توپخانه و موشک‌های خود به پشت جبهه اوکراین، موفق شده تاکنون مناطق شرقی اشغالی اوکراین مثل دونباس را تحت کنترل خود نگه دارد.

درسی که رژیم ایران از این قضیه گرفته این است که حزب‌الله حتی اگر نتواند ارتش اسرائیل را روی زمین شکست دهد، زرادخانه موشکی آن یک «تهدید راهبردی» برای اسرائیل ایجاد می‌کند. تسلیحات هسته‌ای ایران نیز به عنوان «سپر دفاعی» حزب‌الله عمل خواهد کرد، و اسرائیل را از حمله به پایگاه‌های این گروه تروریستی در لبنان بازخواهد داشت.

بر این اساس، این اندیشکده اسرائیلی نتیجه می‌گیرد که اگر جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده قصد دارد به وعده خود مبنی بر اینکه به رژیم ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد، وفادار بماند، لازم است به جای کوتاه آمدن مداوم در برابر این رژیم، همین الان با آن روبرو شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید