مخالفان «برجام»: توافق جدید اقدامات تروریستی ایران در خاک آمریکا را تشویق می‌کند

سناتور تد کروز دولت بایدن را به کمک مالی به طرح‌های تروریستی جهانی رژیم ایران از طریق رفع تحریم‌ها متهم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مخالفان «برجام» در آمریکا می‌گویند از آنجایی که احیای توافق هسته‌ای با ایران میلیاردها دلار پول به جیب «نهادهای حامی تروریسم» همچون «بنیاد پانزده خرداد»، نهاد حامی قتل سلمان رشدی که چند میلیون دلار برای این کار جایزه تعیین کرده، سرازیر می‌کند، رژیم ایران را به «اشاعه تروریسم» در خاک آمریکا تشویق می‌کند.

به گزارش «واشینگتن فری‌بیکن»، این بنیاد که زیرمجموعه «ستاد اجرایی فرمان امام» است که تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد، تعیین‌کنندهٔ جایزه 3.3 میلیون دلاری برای قتل رشدی است، که گمان می‌رود تا حدی انگیزه مهاجمی باشد که اوایل ماه جاری به او حمله کرد و ده ضربه چاقو به وی زد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در ژانویه 2021 ستاد اجرایی فرمان امام و وابستگان آن را به دلیل ارتباط با رهبر ایران، معاملات غیرقانونی، و آزار و اذیت مخالفان سیاسی رژیم تحت تحریم قرار داد.

به گفته «فری‌بیکن»، در صورت موافقت رژیم ایران با توافق هسته‌ای جدید، که با توجه به مواضع اخیر اروپا و آمریکا به نظر می‌رسد به زودی صورت می‌گیرد، تحریم‌ها قرار است از روی ستاد و بنیاد زیرمجموعه آن برداشته شود.

منتقدان توافق هسته‌ای، شامل جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا، می‌گویند که دولت بایدن با این کار «کارزار ترور جهانی رژیم ایران» را تقویت می‌کند، و مقامات اسبق آمریکایی همچون مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین و جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید، و مخالفان جمهوری اسلامی در آمریکا را به خطر می‌اندازد.

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس، که یکی از سرسخت‌ترین مخالفان توافق هسته‌ای جدید است، دولت بایدن را به «کمک مالی» به طرح‌های تروریستی جهانی رژیم ایران از طریق رفع تحریم‌ها متهم کرده است.

او به «فری‌بیکن» گفت: «علاوه بر تمام شکست‌های فاجعه‌بار توافق با ایران، نسخه جدید آن تحریم‌های زیادی را لغو می‌کند، که رژیم ایران را به تامین مالی تروریست‌های خود برای قتل مقامات آمریکایی و مخالفان رژیم توانا خواهد کرد. دولت بایدن با این توافق رژیم ایران را تشویق به اشاعه تروریسم در خاک آمریکا می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم