آژانس: پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران بدون دریافت پاسخ معتبر بسته نمی‌شود

رافائل گروسی هرگونه دخالت سیاسی در عملکرد فنی آژانس را «غیر قابل‌قبول» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال برخی گمانه‌زنی‌ها درباره بعضی از مفاد پیش‌نویس اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای وین، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی گفت، آژانس بدون دریافت پاسخ «معتبر» از سوی ایران، پرونده اقدامات مشکوک هسته‌ای این کشور را مختومه اعلام نمی‌کند.

گروسی، دوشنبه 31 مرداد، در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان»، احتمال بسته‌شدن پرونده اقدامات مشکوک هسته‌ای ایران نزد آژانس، بدون دریافت پاسخ معتبر از تهران را به صورت قاطع رد کرد و گفت، ایران تاکنون «توضیحات فنی معتبر» لازم درباره منشأ بسیاری از آثار اورانیوم و همچنین وجود برخی تجهیزات در شماری از مراکز هسته‌ای را ارائه نداده است.

او در این اظهارات بار دیگر از مقامات تهران خواست تا توضیحات کافی در این زمینه را ارائه دهند.

آثار اورانیوم در مراکز هسته‌ای اعلام نشده ایران، سه سال پیش توسط بازرسان آژانس کشف شد. عدم پاسخگویی ایران در این زمینه، به یکی از موانع دستیابی به توافق هسته‌ای در مذاکرات وین تبدیل شده است.

مقامات تهران در چندین دور مذاکرات، خواستار بسته‌شدن این پرونده بوده و آن را به عنوان یکی از شروط خود برای دستیابی به توافق نهایی مطرح کرده‌اند.

این درخواست پیشتر با مخالفت مقامات آمریکایی مواجه شد، اما با این وجود، برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که در پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای مذاکرات وین، برخی امتیازات در این زمینه به ایران پیشنهاد شده است.

گروسی در گفت‌و‌گوی خود با «سی‌ان‌ان»، هرگونه دخالت سیاسی در عملکرد فنی آژانس را «غیر قابل‌قبول» خواند.

او در این زمینه تصریح کرد: «این ایده که ما شغل خود را به‌دلیل مسائل سیاسی متوقف کنیم، برای ما غیرقابل قبول است.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز این هفته در نشستی مطبوعاتی تأکید کرد که پرونده ایران نزد آژانس، موضوعی سیاسی نیست و نمی‌تواند در مذاکرات به عنوان یک ابزار «چانه‌زنی» استفاده شود.

او در این زمینه تصریح کرد: «هنگامی که مدیر کل آژانس به شورای حکام گزارش دهد که مسائل باقی‌مانده [بین ایران و آژانس] شفاف‌سازی شده و حل‌وفصل شده است، آن زمان انتظار داریم که ایران از دستورالعمل کاری شورای حکام خارج شود.»

پرایس در ادامه افزود: «این امر قبل از آن ممکن نیست. هیچ میان‌بری در این زمینه وجود ندارد.»

مذاکرات هسته‌ای بین ایران، آمریکا و کشورهای 1+4 که از آوریل سال گذشته آغاز شده بود، وارد مرحله سرنوشت‌سازی شده است.

تهران در هفته گذشته پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا را ارسال کرد و این پاسخ هم‌اکنون توسط واشینگتن بررسی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید