وزارت خارجه ایران: از پاسخ آمریکا به پیش‌نویس اتحادیه اروپا بی‌اطلاع هستیم

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، موارد اختلافی باقی‌مانده بین ایران و آمریکا «موضوعات مهمی» هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در اظهاراتی گفت، تهران پاسخ آمریکا به پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای وین را دریافت نکرده است.

کنعانی، دوشنبه 31 مرداد، در نشستی مطبوعاتی مدعی شد، پیشرفت‌های «نسبتاً خوبی» در مذاکرات هسته‌ای بین ایران، آمریکا و کشورهای 1+4 حاصل شده است. او با این وجود از اظهارنظر درباره نتیجه‌بخش بودن این مذاکرات خودداری کرد.

کنعانی در ادامه با ادعای این‌که «آمریکا و اروپا به این توافق بیشتر نیاز دارند»، گفت که منافع طرف مقابل در این مذاکرات از منافع تهران بیشتر است.

این ادعا در حالی صورت می‌گیرد که ایران در روزهای گذشته، با هدف رسیدن به توافق نهایی، از یکی از مهمترین خطوط قرمز خود عقب‌نشینی کرد.

شبکه «سی‌ان‌ان» به نقل از یک دیپلمات غربی خبر داده بود که ایران در این زمینه، از شرط خود برای حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا عقب‌نشینی کرده است.

اهمیت این اقدام ایران که بیانگر نیاز این کشور به احیای برجام است، زمانی مشخص شد که تهران در اسفند سال گذشته، مذاکرات وین را به دلیل ارائه چنین درخواستی متوقف کرده و از آن پس بر روی آن پافشاری کرد.

این مذاکرات از روز پنج‌شنبه، 13 مرداد در وین از سرگرفته شد و اتحادیه اروپا، پیش‌نویسی را به عنوان «متن نهایی» برای تهران و واشینگتن ارسال کرد.

اتحادیه اروپا و آمریکا هفته گذشته اعلام‌ کردند که در حال بررسی پاسخ ایران به متن این پیش‌نویس برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات وین هستند.

این پیش‌نویس پیشتر توسط اتحادیه اروپا به عنوان «متن نهایی» یاد شده بود.

«اختلافات مهم» آمریکا و ایران

خبرگزاری اسرائیلی «والانیوز» به نقل از چند مقام ارشد آمریکایی خبر داده بود که کاخ سفید به تل‌آویو اطمینان داده است که واشینگتن قصد اعطای امتیازات جدید به ایران را ندارد.

بر اساس این گزارش، هنوز اختلافاتی در جریان این مذاکرات بین تهران و واشینگتن وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز با اشاره به این موارد اختلافی، آن‌ها را «به نسبت اندک» اما «موضوعاتی مهم» خواند.

«پلن بی» ایران

ناصر کنعانی در ادامه نشست مطبوعاتی این هفته خود گفت، تهران با اجرای «پلن بی» یا طرح دوم خود، «معطل» طرف مقابل خود در مذاکرات وین نخواهند ماند.

مقامات ایران پیشتر از ارائه توضیح درباره جزئیات «پلن بی» این کشور خودداری کرده بودند، اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران برای اولین بار اعلام کرد، در صورت شکست مذاکرات وین، طرح دوم ایران ادامه سیاست‌های خارجی و اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی خواهد بود.

به گفته کنعانی، ایران در طرح دوم خود درنظر دارد به سیاست ایجاد روابط اقتصادی با دیگر کشورها ادامه دهد.

این اظهارنظر کنعانی که به گفته ناظران، در ادامه سیاست‌های کنترل شفاهی وضعیت بازار است، شعاری بوده که از ابتدای دوران ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی مطرح شده است، اما با این وجود، آن‌چه «روابط اقتصادی با کشورهای همسایه» و نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا خوانده می‌شود، تغییر مثبتی در وضعیت معیشتی مردم ایران ایجاد نکرده است.

وزارت خارجه ایران در حالی نیاز تهران به توافق هسته‌ای را کمتر از نیاز طرف‌های مقابل خود می‌داند که مقامات این کشور پیشتر بارها مدعی شده بودند، هدف آن‌ها در این گفت‌و‌گوها «احقاق حقوق» مردم ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید