مکرون بر پایبندی فرانسه به ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد

نخست‌وزیر اسرائیل: اگر با ایران توافق شود به ثروتی برای تامین مالی اقدامات تروریستی خود در منطقه دست خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه 31 مرداد در گفت‌وگو با یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل به او اطمینان‌خاطر داد که پاریس به ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای پایبند است.

از طرفی نخست‌وزیر اسرائیل هشدار داد که اگر با ایران توافق شود به ثروتی برای تامین مالی اقدامات تروریستی خود در منطقه دست خواهد یافت.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل بیان کرد که یائیر لاپید به مکرون، رئیس جمهوری فرانسه توضیح داده که اسرائیل با بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران مخالف است و ملزم به چنین توافقی نخواهد بود.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین خطاب به مکرون تاکید کرده که تل‌آویو برای ممانعت از دست‌یابی ایران به توانمندی‌های هسته‌ای تلاش‌های حداکثری خود را به‌کار خواهد گرفت.

پیش از آن نیز بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل طی اظهاراتی با اشاره به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» گفت، این توافق «با ایرادات فراوانی همراه است.»

گانتز، دوشنبه هشدار داد، اگر ایران به مرحله ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک شود و یا تل‌آویو از سوی این کشور تهدیدی احساس کند، مقامات اسرائیل حمله به ایران را «در صورت لزوم» غیرمحتمل نمی‌دانند.

این در حالی است که مذاکرات هسته‌ای بین ایران، آمریکا و کشورهای 1+4 ادامه دارد و اتحادیه اروپا به همراه واشینگتن در حال بررسی پاسخ ایران به پیش‌نویس پیشنهاد شده توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هستند.

یکی از پیامدهای احتمالی شکست این مذاکرات، بالارفتن احتمال آغاز جنگ جدیدی در منطقه است. تل‌آویو پیشتر اعلام کرده بود، اگر دیپلماسی در برابر ایران کارساز نباشد، اسرائیل علیه این کشور اقدام نظامی خواهد کرد.

تهران نیز در متقابلا هشدار داده است، به هرگونه حمله اسرائیل، پاسخ «قاطع» خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید