ارتباط شورای نظامی کشور مالی و ایران با هدف برون‌رفت از انزوای منطقه‌ای و بین‌المللی

«العربیه» از ارائه پیشنهاد کمک‌های امنیتی و نظامی ایران به مالی، کشوری که هم‌اکنون با انزوای منطقه‌ای و بین‌المللی و خطر فروپاشی مواجه است، خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قرار است حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دوشنبه 31 مرداد در چارچوب سفری رسمی به مالی وارد باماکو، پایتخت این کشور شود.

به گفته اتحادیه آفریقا، مالی از دو سال پیش در پی کودتای نظامی که منجر به روی کار آمدن «حاکمیت غیرقانونی» شده است، در انزوای روزافزون منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفته است.

این حاکمیت از واگذاری قدرت به غیرنظامیان یا سازماندهی انتخابات فوری خودداری کرده و قراردادی بحث برانگیز را با گروه روسی بدنام «واگنر» به‌منظور اعزام مزدوران جنگی برای نبرد با گروه‌های مسلح منعقد کرده است.

وزارت خارجه مالی اعلام کرد: «وزیر امور خارجه ایران به همراه همتای مالی خود، ریاست جلسات کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور را بر عهده خواهند داشت».

به گفته یک منبع رسانه‌ای وابسته به شورای نظامی گذار در باماکو، این سفر «بنا به دعوت مقامات بلندپایه مالی برای ایجاد تنوع و گسترش زمینه‌های همکاری و شراکت در این کشور با هدف رویارویی با چالش‌های مختلف است.»

کارشناسان دو کشور، یکشنبه به نشست‌های تدارک مقدمات این سفر پایان دادند و به گزارش «العربیه»، ایرانی‌ها پیشنهاد ارائه کمک‌های امنیتی و نظامی به مالی را مطرح کرده‌اند.

این کشور منزوی در غرب آفریقا، پس از تبدیل‌شدن به کانونی برای فعالیت گروه‌های تروریستی در سواحل آفریقا به رهبری «داعش» و «القاعده»، با خطر نابودی و فروپاشی مواجه شده است.

در آستانه سفر وزیر خارجه ایران، حکومت نظامی حاکم بر مالی از انتصاب سرهنگ عید لای مگا، افسر کودتاچی ارتش، به عنوان سرپرست نخست‌وزیری خبر داد.

معمولاً پست نخست‌وزیری در کشور مالی به غیرنظامیان، تکنوکرات‌ها یا سیاستمداران سپرده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید