اتحاد مجدد «حزب دمکرات کردستان ایران»

«حزب دمکرات کردستان ایران» برای تشکیل ایرانی دمکراتیک، فدرال و سکولار و احقاق حقوق مردم کردستان فعالیت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از شانزده سال انشعاب در حزب دمکرات کردستان، یکشنبه 30 مرداد، توافقنامه‌ای میان مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران و خالد عزیزی، دبیرکل حزب دمکرات کردستان امضاء شد و این دو حزب پس از این تحت عنوان «حزب دمکرات کردستان ایران» به فعالیت سیاسی خود ادامه می‌دهند.

بر اساس این توافقنامه‌ «حدکا» و «حدک»، با لوگوی «حزب دمکرات کردستان ایران» و برای تشکیل ایرانی دمکراتیک، فدرال و سکولار و احقاق حقوق مردم کردستان فعالیت می‌کند.

حزب دمکرات پس از برگزاری سیزدهمین کنگره‌‌ی خود در سال 1385 به دلیل اختلافات داخلی از هم انشعاب پیدا کرد و تحت نام‌های اختصاری «حدکا» و «حدک» به فعالیت‌های سیاسی خود ادامه دادند.

این دو حزب پس از سال‌ها انشعاب با فشار جامعه مدنی و فعالان سیاسی کردستان و تلاش‌ دیپلماتیک هر دو حزب و تشکیل هیئت‌هایی برای مذاکره سرانجام با هم ادغام شده‌اند.

حزب دمکرات کردستان ایران که از قدیمی ترین احزاب کُرد است در 25 مرداد 1324 شمسی در شهر مهاباد تأسیس شد. این حزب در 2 بهمن‌ماه 1324 «جمهوری دمکراتیک کردستان» به مرکزیت شهر مهاباد و به ریاست «قاضی محمد » را تأسیس کرد.

گفتنی است عبدالرحمن قاسملو رهبر پیشین این حزب در حالی که برای رسیدن به راه‌حل مسالمت‌آمیز برای مساله کُرد با تنی چند از نمایندگان حکومت جمهوری اسلامی ایران در وین بر سر میز گفت‌وگو نشسته بود به همراه عبدالله قادری آذر به دست نمایندگان دولت ایران در 13 ژولای 1989 برابر با 22 تیر 1368 ترور شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید