آکسیوس: آمریکا تلاش می‌کند به اسرائیل درباره توافق هسته‌ای با ایران اطمینان‌خاطر دهد

آکسیوس علت افزایش نگرانی مقامات اسرائیلی را انتخابات پیش‌روی تل‌آویو دانسته که آینده سیاسی این کشور را رقم خواهد زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبگاه خبری «آکسیوس» گزارش داد که مقامات دولت جو بایدن در روزهای گذشته، به‌دنبال این بوده‌اند تا به تل‌آویو اطمینان دهند که واشینگتن با اعطای امتیازات جدید به ایران موافقت نکرده و دستیابی به توافق نهایی با تهران قریب‌الوقوع نخواهد بود.

آکسیوس به نقل از مقامات آمریکایی و اسرائیلی نوشته است، مقامات کاخ سفید تلاش کردند تا به همتایان اسرائیلی خود بگویند، برخلاف «ادعای رسانه‌ها» واشینگتن هیچ‌گونه امتیاز جدیدی به تهران ارائه نداده است.

این گزارش می‌افزاید، مقامات اسرائیلی از توضیحات واشینگتن قانع نشدند.

یک مقام اسرائیلی به آکسیوس گفته است، با وجود گفت‌وگوهای دشواری که بین دو کشور صورت گرفته است، «ما [از توضیحات مقامات آمریکا] اطمینان‌خاطر پیدا نکردیم. ما بسیار نگران هستیم.»

در همین زمینه ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، سه‌شنبه به واشینگتن سفر خواهد کرد تا با جیک سالیوان، همتای آمریکایی خود دیدار کند.

به گزارش آکسیوس، ادرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی اعلام کرد: «ما در حال انجام رایزنی‌های فشرده و مداومی با اسرائیل درباره ایران هستیم... هیچ‌کس بیشتر از رئیس‌جمهور بایدن حامی امنیت اسرائیل نیست.»

مقامات اسرائیلی، هفته گذشته به خبرنگاران گفته بودند که یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگوی خود با کاخ سفید اعلام کرده است، پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا، نه تنها از توافق سال 2015 بلکه از خطوط قرمز دولت بایدن نیز فراتر می‌رود.

آکسیوس علت افزایش نگرانی مقامات اسرائیلی را انتخابات پیش‌روی تل‌آویو دانسته که آینده سیاسی این کشور را رقم خواهد زد.

به گفته این وبگاه خبری، اگر دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران تا پیش از انتخابات ماه نوامبر اسرائیل اعلام شود، بنیامین نتانیاهو، رهبر مخالفان دولت فعلی می‌تواند از آن به‌عنوان یک فرصت سیاسی علیه یائیر لاپید استفاده کند.

مقامات اسرائیلی اعلام کرده‌اند، با وجود این‌که گفت‌وگوهای اخیر بین تل‌آویو و واشینگتن درباره ایران، با شدت همراه بوده است، اما نخست‌وزیر اسرائیل مانند نتانیاهو درنظر ندارد در یک کارزار علنی علیه توافق هسته‌ای با ایران، مخالفت خود با واشینگتن را به صورت عمومی اعلام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید