وال‌استریت ژورنال: درخواست‌های ایران بار دیگر مانعی برای دستیابی به توافق هسته‌ای شد

مقامات تهران در روزهای گذشته گفته‌اند، یکی از محوری‌ترین درخواست‌های تهران، دریافت تضمین‌های لازم از آمریکا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی خبر داد که درخواست ایران برای دریافت تضمین از آمریکا، بار دیگر تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را با مانع مواجه کرده است.

وال‌استریت ژورنال، چهارشنبه 17 اوت، با اشاره به پاسخ ایران به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا نوشت، درخواست‌های جدید ایران باعث شده است تا آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی، درباره احتمال دستیابی به توافق نهایی تردید کنند.

مقامات تهران در روزهای گذشته گفته‌اند، یکی از محوری‌ترین درخواست‌های تهران، دریافت تضمین‌های لازم از آمریکا است تا اگر واشینگتن مجددا تصمیم به خروج از برجام گرفت، شرکت‌های غربی که در ایران سرمایه‌گذاری کردند، دچار آسیب مالی نشوند.

به گفته وال‌استریت ژورنال، ایران در پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا، سازوکاری را پیشنهاد داده است که اگر واشینگتن تصمیم به خروج از برجام گرفت، به تهران اجازه خواهد داد تا حجم فعالیت‌های هسته‌ای خود را به‌سرعت افزایش دهد.

محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به «بی‌بی‌سی» گفته بود: «آن‌چه که برای ایران مهم است، وجود تضمین‌هایی است که اگر آمریکا دوباره به صورت ناگهانی از توافق خارج شود..بهایی [برای آن] وجود خواهد داشت.»

وال‌استریت ژورنال به نقل از برخی مقامات اروپایی نوشته است، پاسخ ایران به پیش‌نویس اتحادیه اروپا می‌تواند اساس اولیه برخی از سازش‌های احتمالی باشد.

با این وجود، این مقامات اروپایی تأکید کرده‌اند، دستیابی به توافق نهایی به انعطاف‌پذیری تهران بستگی دارد.

روزنامه وال‌استریت ژورنال در ادامه گزارش خود به نقل از یک مقام ارشد اروپایی که ایده برگزاری مجدد مذاکرات را رد کرد، نوشته است، تهران و واشینگتن می‌باید با یک «آری و یا خیر» به پیش‌نویس اتحادیه اروپا پاسخ دهند.

بر اساس این گزارش، ایران در بهار سال میلادی جاری، از خود نشانه‌هایی نشان داد که ارائه تضمین از دولت بایدن برای عدم خروج از برجام تا پایان دوران ریاست‌جمهوری وی را می‌پذیرد.

وال‌استریت ژورنال می‌نویسد، مذاکره‌کنندگان همچنین مدت زمانی را برای شرکت‌های غربی درنظر گرفته بودند، تا اگر واشینگتن از برجام دوباره خارج شده و تحریم‌ها علیه ایران دوباره اعمال شد، به راحتی بتوانند کسب‌وکار خود را بدون آسیب مالی و به‌صورت تدریجی در ایران تعطیل کنند.

با این وجود، به گفته لاورنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال، به‌نظر می‌رسد ایران دوباره پرونده این موارد را بازگشایی کرده است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی وین که از نزدیک با تیم مذاکره‌کننده ایران همکاری کرده است، در توییتی نوشت، «شانس زیادی برای عبور از خط پایان» مذاکرات وجود دارد.

او ضمن انداختن توپ در زمین واشینگتن گفت: «نتیجه نهایی به واکنش واشینگتن به آخرین پیشنهادهای منطقی ایران بستگی دارد.»

وال‌استریت ژورنال در بخش پایانی گزارش خود خاطرنشان کرده است، به‌رغم این‌که مقامات ایرانی و آمریکایی بارها اعلام کرده‌اند که این مذاکرات تا همیشه نمی‌تواند ادامه داشته باشد، اما تهران و واشینگتن از پایان ندادن به این مذاکرات سود می‌برند.

این روزنامه آمریکایی در این زمینه نوشته است: «آمریکا در بحبوحه جنگ اوکراین و انتخابات میان‌دوره‌ای پیش روی خود، به‌دنبال خودداری از [آغاز] یک بحران جدید است.»

بر اساس این گزارش، ایران نیز از ادامه مذاکرات سود خواهد برد، زیرا با توجه به شرایط دشوار اقتصادی این کشور، رفع تحریم‌های آمریکا به یکی از اهداف اصلی مقامات این کشور تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید