ایران ادامه مذاکرات وین را به «انتفاع اقتصادی و رعایت خطوط قرمز» وابسته دانست

امیرعبداللهیان: تا در مورد همه چیز توافق نشود نمی‌توانیم با قطعیت از رسیدن به توافق خوب و پایدار سخن بگوییم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در گفتگوی تلفنی با «بدر البوسعیدی» همتای عمانی خود درباره پاسخ کتبی تهران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق هسته‌ای گفت: «پس از دریافت نظرات آمریکا، در صورت حصول اطمینان از انتفاع اقتصادی ایران از توافق و رعایت‌شدن خطوط قرمزمان، وارد مرحله جدیدی در وین خواهیم شد».

خبرگزاری‌های حکومتی ایران پنج‌شنبه 27 مرداد در گزارش کوتاهی، ضمن اعلام این خبر به نقل از وزیر خارجه ایران نوشتند که وی از تلاش‌های عمان برای نزدیک‌کردن دیدگاه‌ طرف‌های مختلف مذاکرات قدردانی کرده است.

این خبرگزاری‌ها هیچ توضیحی درباره جزییات تلاش‌های آن کشور، و نیز منظور امیرعبداللهیان از ورود به «مرحله جدیدی در وین» ارایه نکردند.

امیرعبداللهیان مجددا تاکید کرد: «تا در مورد همه چیز توافق نشود نمی‌توانیم با قطعیت از رسیدن به توافق خوب و پایدار سخن بگوییم.»

روز گذشته روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی خبر داد که درخواست ایران برای دریافت تضمین از آمریکا، بار دیگر تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای را با مانع مواجه کرده است.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، ایران در پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا، سازوکاری را پیشنهاد داده است که اگر واشینگتن تصمیم به خروج از برجام گرفت، به تهران اجازه خواهد داد تا حجم فعالیت‌های هسته‌ای خود را به‌سرعت افزایش دهد.

طبق اظهارات مقامات ایران یکی از شروط دیگری که تهران در پاسخ کتبی خود طرح کرده است، تضمین‌های لازم از آمریکا است تا اگر واشینگتن مجددا تصمیم به خروج از برجام گرفت، شرکت‌های غربی که در ایران سرمایه‌گذاری کردند، دچار آسیب مالی نشوند.

مقامات دولت بایدن پیشتر خاطرنشان کرده بودند که دادن چنین تضمین‌هایی فراتر از برجام، و خارج از عهده آنان است و از ایران خواسته بودند که از «درخواست‌های بی‌ربط» و «فرابرجامی» خود صرف نظر کند. با این حال آمریکا هنوز پاسخی رسمی به متن ایران نداده است.

از سوی دیگر وزیرخارجه ایران در شرایطی از ورود مشروط به «مرحله جدیدی در وین» اطلاع می‌دهد که یک مقام ارشد اروپایی در گفتگو با وال‌استریت ژورنال، امکان برگزاری مجدد مذاکرات را نفی، و تاکید کرد که تهران و واشینگتن باید با یک «آری و یا خیر» به پیش‌نویس اتحادیه اروپا پاسخ دهند.

در همین زمینه برخی گزارش‌ها حاکی است که دو مسئله لغو تحریم‌ها و نیز تحقیقات پادمانی آژانس درباره فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران، در متن پیشنهادی اتحادیه اروپا، حل‌وفصل شده است.

مقامات ایران از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران، در اظهاراتی جداگانه، از پیشرفت‌ در مذاکرات هسته‌ای ابراز خوشنودی کرده اما بر تحقق همه خواسته‌های خود از جمله ارایه تضمین از جانب آمریکا پافشاری کردند.

امیرعبداللهیان نیز در روزهای گذشته اعلام کرده بود که آمریکا درباره دو موضوع از خود انعطاف نشان داده و او منتظر انعطاف آن کشور درباره موضوع سوم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید