ایجاد محدودیت‌های غیررسمی برای ورود ایرانیان به شبکه‌های اجتماعی

کاربران ایرانی از اجرای غیررسمی و نامحسوس «طرح صیانت» و محدودیت اینترنت گزارش دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شمار زیادی از کاربران ایرانی طی دو روز گذشته از ایجاد اختلال «ایرانسل» و «همراه اول» برای ورود به برخی شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام و توییتر، و فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام اطلاع دادند.

به گفته این کاربران پیامک‌های حاوی کد ورود به تلگرام و توییتر در ایرانسل و همراه اول فیلتر شده و به صاحبان‌شان نمی‌رسد.

شبکه‌های اجتماعی برای ورود امن کاربران از شیوه‌ «احراز هویت دو مرحله‌ای» استفاده می‌کنند که شامل ارسال یک رمز موقت است، اما این رمزها در دو روز گذشته به دست تعداد پرشماری از کابران ایرانی نرسیده است.

به این ترتیب اگر کاربری در ایران از حساب خود در شبکه‌های اجتماعی خارج شود، امکان ورود دوباره به آن را نخواهد داشت.

با وجود افزایش نگرانی‌ها درباره این اختلال که گفته می‌شود بخشی از سیاست‌های محدودکننده اینترنت حکومت ایران موسوم به «طرح صیانت» است، وزارت ارتباطات و شرکت‌های زیرساخت وابسته به آن هنوز توضیحی درباره این محدودیت‌های جدید ارایه نکرده‌اند.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات چهارشنبه 26 مرداد، ضمن انکار این محدودیت‌ها، درباره اختلال به وجود آمده برای اینستاگرام و احتمال فیلتر آن، گفت: «این فضاها و بحث‌های منفی را نمی‌دانم چه کسانی به وجود می‌آورند. روز دوشنبه در مسیر تامین ترافیک بعضی از پلتفرم‌های بین‌المللی مشکلی به وجود آمد که ظرف چند ساعت هم حل شد و شرکت زیرساخت اطلاعیه‌ای در این خصوص صادر کرد.»

بسیاری از کاربران ایرانی این محدودیت‌های جدید برای ورود به شبکه‌های اجتماعی را با «طرح صیانت» مربوط دانسته و گفتند که دولت در حال اجرای این طرح به‌ صورت غیررسمی و با «چراغ‌ خاموش» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم