نماینده مجلس: در پاسخ به اتحادیه اروپا بر بسته‌شدن موضوع تحقیقات آژانس اصرار کردیم

به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، هنوز موضوعاتی برای مذاکره باقی‌مانده و ایران در این زمینه نظرات خود را ارسال کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در اظهاراتی گفت، تیم مذاکره‌کننده ایران در پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا، همچنان بر موضوع بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک این کشور «مصرانه» تأکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، پس از برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس ایران با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور و علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین، عمویی در اظهاراتی به خبرنگاران گفت، هنوز موضوعاتی برای مذاکره باقی‌مانده و ایران در این زمینه نظرات خود را ارسال کرده است.

Advertisement

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر در اظهاراتی خبر داده بود، این کشور در حال بررسی پاسخ ایران به متن پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای وین است.

کشف آثار اورانیوم در سه مرکز هسته‌ای اعلام نشده ایران و عدم ارائه پاسخ «معتبر» از سوی تهران در این زمینه، یکی از مهم‌ترین موانع دستیابی به توافق نهایی در وین است.

به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، علاوه بر موضوع رفع تحریم‌ها، دیگر درخواست تهران مبنی بر دریافت تضمین برای عدم خروج مجدد آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» نیز به صورت مکتوب در متن پیش‌نویس ذکر شده است.

در همین زمینه، یک دیپلمات به «سی‌ان‌ان» گفته است، تهران به‌دنبال این است تا اگر رئیس‌جمهور بعدی آمریکا از برجام خارج شود، از واشینگتن غرامت دریافت کند.

عباس مقتدایی، نائب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز در اظهاراتی جداگانه گفت، ایران با ارسال نظرات خود درباره پیش‌نویس اتحادیه اروپا، «تصمیم سیاسی» خود را گرفته است و به گفته او، اکنون واشینگتن می‌باید تصمیمی سیاسی اتخاذ کند.

به گفته مقتدایی، در جلسه غیرعلنی مجلس، متن پیش‌نویس مذاکرات در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت و درباره برخی مفاد آن بحث و گفت‌و‌گو شد.

به‌نظر می‌آید برگزاری این جلسه هیچ‌گونه جنبه قانونی داخلی به متن ارائه‌شده از سوی ایران نخواهد داد.

برگزاری جلسه امروز در تهران که به‌نظر می‌آید اقدامی نمادین بود، در حالی صورت می‌گیرد که تیم مذاکره‌کننده ایران برای رسیدن به توافق نهایی با آمریکا و کشورهای 1+4، نیازی به هیچ‌گونه تاییدیه و یا مصوبه‌ای‌ از سوی مجلس این کشور ندارد.

ولی اسماعیلی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، در همین زمینه تصریح کرد، به تیم مذاکره کننده ایران «اختیار تام داده شده» و نیازی نیست که توافق آنها با طرف مقابل به تصویب مجلس برسد.

ابوالفضل عمویی نیز با تایید این اظهارات گفت، مجلس ایران تنها موضوع لغو تحریم‌ها را بررسی خواهد کرد و نقشی قانونی در تصویب و یا بررسی مفاد توافق نهایی در وین نخواهد داشت.

پیش از این مقامات ایران گفته بودند، شورای عالی امنیت ملی این کشور، نقش تعیین‌کننده در زمینه مذاکرات هسته‌ای داشته و وزارت خارجه تنها بازوی اجرایی مصوبات این شورا است.

اعضای شورای عالی امنیت ایران، از میان نزدیک‌ترین افراد به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی انتخاب شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید